Zasady żywienia w przypadku Hashimoto

Hashimoto – dieta bezglutenowa, Hashimoto – dieta bez laktozy, Hashimoto – dieta bez cukru, Hashimoto – dieta bez soi i roślin krzyżowychZdrowa i zbilansowana dieta jest niezbędna u każdej osoby. Jednak w przypadku chorego organizmu, należy zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane składniki. Często niektóre potrawy mogą nam zaszkodzić i utrudnić terapię. Osoby cierpiące na Hashimoto, ze względu na złożoność ich choroby, powinny być świadome zalecanej diety.  Ponadto taka wiedza powinna iść w parze z wykonywanymi badaniami pod kątem nietolerancji niektórych składników. Warto być więc poinformowanym na temat tego, co nam szkodzi a co pomaga. Hashimoto dieta – jaka?

1. Hashimoto – dieta bezglutenowa
2. Hashimoto – dieta bez laktozy
3. Hashimoto – dieta bez cukru
4. Hashimoto – dieta bez soi i roślin krzyżowych

1. Hashimoto – dieta bezglutenowa

Osoba cierpiąca na chorobę Hashimoto powinna przejść na dietę bezglutenową wyłącznie wtedy, kiedy zostanie u niej stwierdzona celiakia. Wykluczenie glutenu w innym przypadku, może przynieść więcej szkody aniżeli pożytku. Szacuje się, że połowa osób chorych na Hashimoto ma skłonność do celiakii. Aby jednak stwierdzić u siebie nietolerancję tego składnika, należy wykonać odpowiednie badania genetyczne i dokonać modyfikacji diety z konsultacją ze specjalistą.

2. Hashimoto – dieta bez laktozy

Najnowsze badania wykazują, że wykluczenie produktów z laktozą może pomóc w leczeniu Hahimoto. Ograniczenie mlecznych produktów pomoże w przyswajaniu tyroksyny i obniży TSH bez zmiany dawki hormonu. Takie zachowanie organizmu jest jak najbardziej pożądane w przypadku choroby Hashimoto. Warto więc sięgnąć po produkty bez laktozy albo jak najmniej przetworzone. Przed dokonaniem zmian w diecie, zaleca się wykonanie testu pod kątem nietolerancji laktozy.

3. Hashimoto – dieta bez cukru

Cukier należy do produktów, które należy kategorycznie odrzucić w przypadku wystąpienia choroby Hashimoto. Wpływa on negatywnie na naszą tarczycę i hormony tarczycy, uniemożliwia też poprawne leczenie farmakologiczne.

4. Hashimoto – dieta bez soi i roślin krzyżowych

Soja należy do składników, które utrudniają przyswajanie tyroksyny przez organizm. Dlatego więc najlepiej ograniczyć ją w swojej diecie. Rośliny krzyżowe są niewskazane tylko na surowe. Gotowanie tych warzyw usuwa niekorzystne związki, które utrudniają farmakoterapię.