Nieszczelność jelit a Hashimoto – sprawdź, czy ten problem dotyczy także Ciebie!

Nieszczelność jelit

Mimo że oficjalnie nie ma takiej jednostki chorobowej jak nieszczelność jelit, to wiele osób, które chorują na Hashimoto, cierpi na to zaburzenie. Przyczyna może jednak leżeć gdzie indziej, np. w niezdiagnozowanej celiakii.

Spis treści:
Skąd się bierze nieszczelność jelit przy Hashimoto?
Jak poznać przyczynę nieszczelności jelit przy Hashimoto?

.

.

Skąd się bierze nieszczelność jelit przy Hashimoto?

Nieszczelność jelit to częsta przypadłość u osób z Hashimoto. Jaka jest jej najczęstsza przyczyna? Szacuje się, że aż połowa osób z Hashimoto choruje także na inną chorobę autoimmunologiczną – celiakię [1]. Ta wrodzona nietolerancja pokarmowa na gluten może doprowadzić do wyniszczenia wielu układów, w tym przede wszystkim układu pokarmowego.

Nieleczona celiakia przyczynia się do tego, że jelita nie pracują prawidłowo. W wyniku spożywania glutenu dochodzi do autoagresji i uszkodzenia struktury kosmków jelitowych w jelicie cienkim. W efekcie utrudnione jest wchłanianie leków, a także substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Nieszczelność jelit doprowadza do niedoborów pokarmowych (żelaza, witaminy B12 oraz cynku), sprawia także, że do naszego organizmu przepuszczane są niepożądane substancje chemiczne i toksyny. Ich kumulowanie się może doprowadzić do uszkodzeń wielu innych układów.

Nieszczelność jelit a Hashimoto – jak poznać przyczynę?

Za powstanie trwałej nietolerancji glutenu odpowiadają haplotypy DQ2.2 (DQA1*02,DQB1*02), HLADQ2.5 (DQA1*05,DQB1*02), HLADQ8 (DQA1*03,DQB1*03:02). By przekonać się, czy problem leży w nieleczonej celiakii, warto więc wykonać test DNA. Badanie genetyczne w kierunku nietolerancji pokarmowej na gluten jest bezbolesne, bezinwazyjne i pozwala wykluczyć chorobę w 100%.

W przypadku, gdy wykryto geny na celiakię, konieczne są dalsze badania (serologiczne oraz, jeśli jest taka potrzeba, to także histopatologiczne). Jeśli zdiagnozowano chorobę, podejmuje się niezwłocznie leczenie. Jeśli masz Hashimoto i celiakię, wystarczy wprowadzić ścisłą dietę bezglutenową, by cofnąć objawy choroby i przywrócić poprawną pracę jelit oraz zdrowie.

Czytaj więcej: Celiakia i Hashimoto – co mają wspólnego?

Źródła:

[1] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: bbtreesubmission/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.2/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *