Przebieg nietolerancji glutenu

Spośród chorób związanych z nietolerancją glutenu można wskazać na celiakię, alergię na pszenicę, a także nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Nietolerancja na gluten objawia się m.in. bólem brzucha albo biegunką. Warto wiedzieć, jaki przebieg ma nietolerancja na gluten, czy jest wskazana dieta lub jakie są zalecane badania do wykonania.

Nietolerancja glutenu a dieta bezglutenowa
Nietolerancja glutenu a tycie
Nietolerancja glutenu objawy skórne
Nietolerancja glutenu a badania genetyczne

Nietolerancja glutenu a dieta bezglutenowa

Każdy, kto zmaga się z nietolerancją glutenu, powinien stosować dietę. należy pamiętać o tym, iż każda dieta musi być dostosowana w indywidualny sposób dla każdego pacjenta. Istotnymi czynnikami, które mają na nią wpływ jest przede wszystkim płeć, wiek, prowadzony tryb życia, a także schorzenia. Dieta bezglutenowa jest zalecana dla osób chorujących na celiakię albo posiadający alergię na gluten. Nie jest wskazane, aby samemu ustalać sobie dietę, ponieważ wszystko trzeba skonsultować ze specjalistą. Stosowanie bezglutenowej diety bez pomocy dietetyka może doprowadzić do niedoborów różnych mineralnych składników, a także witamin. Osoby, które są na bezglutenowej diecie, są szczególnie narażone na braki witaminy A, C i witamin pochodzących z grupy B.

Nietolerancja glutenu a tycie

Żadna nietolerancja pokarmowa nie przyczynia się zarówno w pośredni, jak i bezpośredni sposób do nadwagi. Tycie oznacza gromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, za co odpowiada nadwyżka kaloryczna. To stanowi bezpośrednią przyczynę otyłości. Należy pamiętać, iż BMR u kobiet wynosi około 2000 kcal, natomiast u mężczyzn – ok. 2500 kcal, w zależności od prowadzonego trybu życia. Regularne wykroczenie poza stawiane granice wpływają na odkładanie kalorii w tkance tłuszczowej.

Nietolerancja glutenu objawy skórne

Objawy skórne pojawiające się wśród osób zmagających się z nietolerancja glutenu mogą być kluczowym sposobem, aby specjalista wiedział jakie podjąć leczenie u danego pacjenta. Właściwe rozpoznanie pozwoli, aby dowiedzieć się czy kluczowym źródłem jest atopowe zapalenie skóry, egzema czy też zmiany wywołane przez celiakię. Dzięki temu będzie można odpowiednio przeciwdziałać przyczynom choroby. Spośród objawów skórnych można wskazać na: pokrzywkę, wypryski, zapalenie skóry czy też chorobę Dühringa, czyli opryszczkowe zapalenie skóry.

Nietolerancja glutenu a badania genetyczne

Podejrzewając u siebie nietolerancję glutenu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty, a następnie wykonać badania genetyczne. Im wcześniej wykryte zmiany w organizmie, tym występują większe szanse na podjęcie właściwego leczenia, zastosowania odpowiedniej diety. Wyniki badań trzeba skonsultować z lekarzem. Rozpoznając celiakię, należy potwierdzić badaniami genetycznymi na obecność przede wszystkim HLA-DQ2/DQ8.