Nietolerancja glutenu – objawy oraz przebieg choroby

Gluten stanowi mieszaninę dwóch roślinnych białek takich jak gliadynę i gluteinę. Przez to, iż znajduje się on w większości zbóż to z tego powodu niektóre osoby muszą unikać tej substancji. Czym objawia się nietolerancja glutenu? Podejrzewając tę chorobę jakie zaleca się wykonanie badań diagnostycznych? Warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Nietolerancja glutenu – na czym polega to schorzenie?
Jakie są objawy trwałej nietolerancji glutenu (celiakii)?
Jakie są objawy nietolerancji glutenu zależnej od IgG?
Jak najszybciej można wykryć nietolerancję glutenu?

Nietolerancja glutenu – na czym polega to schorzenie?

System immunologiczny postrzega gliadynę jako pewien atak, a także jest on odpowiedzialny za produkcje przeciwciał. To przyczynia się do wytworzenia chemikaliów, które są nazywane cytokinami. Uszkadzają one kosmki jelitowe odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych tuż z jelit. Zdrowe kosmki jelitowe cechują się dużą i chłonną powierzchnią. Im jest ona większa, tym lepiej absorbować składniki odżywcze. Podczas wrażliwości na gluten oraz celiakii diagnozuje się stan zapalny kosmków jelitowych.

Jakie są objawy trwałej nietolerancji glutenu (celiakii)?

Wyróżnia się trzy postacie trwałej nietolerancji glutenu. Postać pełnoobjawowa może objawiać się kłopotami związanymi z układem pokarmowym. Spośród dolegliwości można wskazać np. na wzdęcia, bóle brzucha, mdłości lub biegunki. Postać skąpoobjawowa tej choroby charakteryzuje się m.in. przewlekłym zmęczeniem, niepłodnością, bólami głowy. Ostatnia jest utajona postać trwałej nietolerancji glutenu.

Jakie są objawy nietolerancji glutenu zależnej od IgG?

Nietolerancja glutenu zależna od IgG przejawia się m.in.:

  • mdłościami, wzdęciami, uczuciem pełności, biegunkami,
  • bólami mięśni i stawów,
  • zaburzeniami widzenia,
  • problemami z zasypianiem,
  • migrenowymi bólami głowy.

Te dolegliwości pojawiają się po upływie doby, a niekiedy aż do 96 godzin od momentu spożycia glutenu. Nieleczone IgG przyczynia się do zwiększenia np. ryzyka cukrzycy, niedokrwistości lub otyłości.

Jak najszybciej można wykryć nietolerancję glutenu?

Nietolerancję glutenu można najszybciej wykryć wykonując 2 badania. Jednym z nich jest test dna na celiakię. Zdiagnozowanie braku genów DQ2,5, DQ2,2 i DQ8 sprawia, iż diagnostykę można zakończyć już w trakcie pierwszego kroku. Na ten test nie wpływają czynniki zewnętrzne – wiek, stadium choroby, dieta uboga w gluten. Po dostrzeżeniu minimum jednego z tych genów, należy wykonać badania z krwi na przeciwciała. Następnie specjalista postawi właściwą diagnozę po przeanalizowaniu wyników.