Nietolerancja glutenu – objawy, badanie, leczenie

Celiakia, zwana również nietolerancją glutenu, to choroba genetyczna, która odpowiada za upośledzenie wchłaniania pokarmu przez ludzki organizm. W przypadku nieleczenia celiakia może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jakie są objawy nietolerancji glutenu? Kiedy zdecydować się na wdrożenie badań, ile ono kosztuje i czy można wykonać je w domu? Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące nietolerancji glutenu.

Kiedy zdecydować się na badanie celiakii, Jakie badanie celiakii zrobić, Czy można zrobić badanie celiakii w domu, Gdzie zrobić badanie celiakii

Kiedy zdecydować się na badanie celiakii?
Jakie badanie celiakii zrobić?
Czy można zrobić badanie celiakii w domu?
Gdzie zrobić badanie celiakii?

Kiedy zdecydować się na badanie celiakii?

Celiakia daje o sobie znać w wyjątkowo nieprzyjemny sposób. Na nietolerancję glutenu mogą składać się takie objawy celiakii jak:

  • bóle brzucha,
  • częste wzdęcia i biegunki,
  • ogólne osłabienie i zmęczenie,
  • chudnięcie,
  • zanik mięśni
  • spadek nastroju,

Jeżeli zaobserwujemy u siebie wyżej wymienione symptomy, możliwe jest, że cierpimy na celiakię. Zanim jednak wdrożymy odpowiednią, bezglutenową dietę (która chwilowo jest jedynym lekiem na celiakię), powinniśmy udać się na badanie do lekarza.

Jakie badanie celiakii zrobić?

Istnieje kilka metod na wykrycie celiakii. Możliwe jest wykonanie testów serologicznych, czyli badania krwi pod kątem przeciwciał charakterystycznych dla celiakii. Często zaleca się także biopsję (która polega na wycięciu kawałka jelita cienkiego podczas endoskopii) lub badanie genetyczne. To ostatnie jest najczęściej sugerowane przez specjalistów. Z niemal stuprocentową pewnością można określić, czy dana osoba jest obciążona genami nietolerancji glutenu.

Czy można zrobić badanie celiakii w domu?

Można wykonać badanie celiakii za pomocą testu DNA w domu. W tym celu należy zamówić odpowiedni zestaw do pobrania próbek na celiakię. Po pobraniu wymazu z policzka próbkę dostarczamy do laboratorium za pomocą kuriera. Wraz z wynikami badań otrzymamy pisemne zalecenia lekarskie.

Gdzie zrobić badanie celiakii?

Jeśli mimo wszystko wolimy zrobić badanie w profesjonalnym ośrodku, należy w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku gdy po przeprowadzeniu wywiadu okażą się niezbędne kolejne badania, dostaniemy skierowanie do lekarza specjalisty do przychodni gastroenterologicznej.