Nietolerancja glutenu – jedna z najczęstszych nietolerancji pokarmowych
Nietolerancja glutenu może pojawić się już w wieku niemowlęcym. Zarazem jest jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych u osób dorosłych. Nie należy jej mylić z celiakią, która jest chorobą autoimmunologiczną. Nie ma ona także podłoża alergicznego i nie powinniśmy utożsamiać jej z alergią na pszenicę. Czym zatem jest niewłaściwa reakcja organizmu na spożycie glutenu?
Jakie są przyczyny nietolerancji glutenu?
Kogo najczęściej dotyka nietolerancja glutenu?
Gdzie zrobić badania na nietolerancję glutenu?
Czy nietolerancja glutenu jest groźna?
Jakie są przyczyny nietolerancji glutenu?
Przyczyny zaburzenia nie są do końca poznane. Jednak za najbardziej prawdopodobne uznaje się problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Inne potencjalne przyczyny to podłoże genetyczne, immunologiczne i związane z reakcją stresową organizmu. Wciąż trwają badania nad wyjaśnieniem źródeł nietolerancji glutenu.
Kogo najczęściej dotyka nietolerancja glutenu?
Problem z nieprawidłową reakcją organizmu na gluten może wystąpić w każdym wieku – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nawet jeśli choroba nie występowała w dzieciństwie, może pojawić się nagle w wieku dojrzałym. Często aktywuje się u osób narażonych na stres, z obniżoną odpornością, a także spożywających bardzo duże ilości produktów z glutenem. Nie jest to jednak regułą. Pojawienie się nietolerancji może również nie mieć żadnych wyraźnych przyczyn.
Gdzie zrobić badania na nietolerancję glutenu?
Niestety obecnie nie istnieją markery laboratoryjne, dzięki którym możliwe byłoby stuprocentowe wykluczenie lub stwierdzenie nadwrażliwości na gluten. Diagnostyka polega przede wszystkim na wykluczeniu celiakii i alergii. Wprowadza się również dietę bezglutenową, a po kilku tygodniach stosuje test prowokacji, który polega na spożyciu produktu z glutenem i obserwowaniu reakcji organizmu.
Czy nietolerancja glutenu jest groźna?
Objawami nadwrażliwości są bóle brzucha, biegunki, problemy skórne, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia nastroju, migreny i bóle stawów. Biegunki prowadzą do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia. Problemy z trawieniem skutkują często stanami zapalnymi jelit, które z biegiem lat mogą – choć nie muszą – przekształcić się w zmiany nowotworowe. Z kolei trwałe wahania nastroju nierzadko prowadzą do depresji. To wszystko sprawia, że stosowanie właściwej diety jest przy nietolerancji glutenu niezwykle ważne.
Diagnostyka nietolerancji – choć trudna i niepewna – jest konieczna, aby powrócić do formy i dobrego samopoczucia. Jeśli rzeczywiście cierpimy na nadwrażliwość na gluten, zmiana diety może przynieść pozytywne skutki i autentycznie poprawić jakość naszego życia.