Nietolerancja glutenu – u kogo się pojawia i czy jest możliwe, aby się przed nią ustrzec

Nietolerancja glutenu może objawiać się w różnym wieku i w różny sposób. Nie zawsze daje o sobie jednoznacznie znać, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Kogo nietolerancja glutenu może dotknąć, czy zawsze oznacza chorobę i czy można się z niej wyleczyć? Odsłaniamy przed Wami wszelkie tajemnice.

Czy nietolerancja glutenu zawsze oznacza chorobę, Jak się ustrzec przed nietolerancją glutenu, Czy do nietolerancji glutenu trzeba mieć predyspozycje genetyczne, Czy idzie skutecznie wyleczyć nietolerancję glutenu

Czy nietolerancja glutenu zawsze oznacza chorobę?
Jak się ustrzec przed nietolerancją glutenu?
Czy do nietolerancji glutenu trzeba mieć predyspozycje genetyczne?
Czy idzie skutecznie wyleczyć nietolerancję glutenu?

Czy nietolerancja glutenu zawsze oznacza chorobę?

Nietolerancja glutenu jest reakcją układu odpornościowego na jedną lub więcej frakcji białka, które tworzą gluten, skutkującą wytwarzaniem przeciwciał. Nie dochodzi jednak do uszkodzenia wyściółki jelita, charakterystycznego dla choroby jaką jest celiakia. Objawy obu dolegliwości są podobne, dlatego warto udać się do gastroenterologa po odpowiednią diagnozę.

Jak się ustrzec przed nietolerancją glutenu?

Nietolerancja glutenu ma podłoże autoimmunologiczne i nie mamy wpływu na wytwarzanie przez organizm określonych przeciwciał w razie kontaktu z białkami tworzącymi gluten. Nie istnieje także skuteczny lek, które eliminowałby nietolerancję glutenu, a jedynym remedium będą zmiany w sposobie odżywiania.

Czy do nietolerancji glutenu trzeba mieć predyspozycje genetyczne?

Nietolerancja glutenu zazwyczaj objawia się u osób predysponowanych do tego genetycznie, bowiem w 95 % przypadków pacjenci posiadają jeden lub dwa specyficzne geny (HLA-DQ2 i HLA-DQ8), a w ich rodzinie najczęściej były osoby cierpiące na nietolerancję glutenu. Ponadto inne czynniki zapisane w genach także sprzyjają rozwinięciu się nietolerancji, a są to: nieprawidłowości chromosomalne, inne choroby autoimmunologiczne, jak zapalenie tarczycy lub wątroby, a także cukrzyca typu 1.

Czy idzie skutecznie wyleczyć nietolerancję glutenu?

Zdiagnozowanie u pacjenta nietolerancji glutenu wiąże się z koniecznością eliminacji z diety wszystkich produktów, które zawierają gluten lub mogą być nim chociażby śladowo zanieczyszczone. Ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej jest rekomendowane na całe życie. Po kilku tygodniach od wdrożenia diety bezglutenowej ustępują objawy, po blisko roku zanikają przeciwciała, następnie zaczynają goić się zmiany jelitowe. Choć dzięki restrykcyjnemu stosowaniu się do zaleceń nietolerancja glutenu może z wiekiem ustąpić, wdrożenie z powrotem do diety glutenu wiąże się z dużym ryzykiem, że objawy powrócą. Remisja reakcji układu immunologicznego jest jednak możliwa, w przeciwieństwie do celiakii, która jest chorobą nieuleczalną.