Hashimoto – czy stosować dietę bezglutenową?

Gluten a tarczyca - czy mają ze sobą związek, Czy mając chorą tarczycę powinno się zrezygnować z glutenu, Czy gluten szkodzi tarczycy, Jaki jest związek pomiędzy glutenem, celiakią i chorobą tarczycy

Niedoczynność tarczycy wiąże się z koniecznością zażywania tabletek hormonalnych do końca życia. Jest to choroba, która może współistnieć z wieloma innymi dolegliwościami. Jeśli u chorego dodatkowo wykryje się celiakię, należy przejść na dietę bezglutenową.

Gluten a tarczyca – czy mają ze sobą związek?
Czy mając chorą tarczycę powinno się zrezygnować z glutenu?
Czy gluten szkodzi tarczycy?
Jaki jest związek pomiędzy glutenem, celiakią i chorobą tarczycy?

Gluten a tarczyca – czy mają ze sobą związek?

Gluten a tarczyca – chora tarczyca wymaga leczenia farmakologicznego. Jeśli chory dodatkowo cierpi na nietolerancję glutenu, niezbędna będzie dieta. Jak wskazują badania, obie choroby mogą ze sobą współwystępować. U chorych na celiakię całkowita eliminacja glutenu powoduje spadek przeciwciał tych samych, które atakują komórki tarczycy. Należy tu jednak dodać, że nie wykazano, by spożywanie glutenu u osób bez stwierdzonej celiakii, miało wpływ na większe ryzyko zachorowania na Hashimoto.

Czy mając chorą tarczycę powinno się zrezygnować z glutenu?

Tak, jeśli u chorego stwierdzono nietolerancję glutenu. Dieta w tym wypadku jest niezbędna. Ryzyko celiakii jest dużo większe u osób z chorą tarczycą, stąd przed eliminacją glutenu z diety, niezbędne są badania w celu wykrycia tej choroby. Stosowanie diety bez zdiagnozowanej celiakii może dawać błędne wyniki.

Czy gluten szkodzi tarczycy?

Podobnie jak w poprzednim pytaniu, odpowiedź jest uzależniona od tego, czy chory z Hashimoto ma również celiakię. Jeśli ona występuje, może siać prawdziwe spustoszenie w organizmie. Współistnienie tych chorób i spożywanie glutenu może wywołać toksyczną reakcję. Należy również dodać, że dieta bezglutenowa u osób z jego nietolerancją to obecnie jedyny sposób leczenia.

Jaki jest związek pomiędzy glutenem, celiakią i chorobą tarczycy?

Cóż…Chory z celiakią musi zrezygnować z glutenu, osoba z chorą tarczycą tylko wtedy, wtedy zdiagnozuje się u niego celiakię. Obie dolegliwości bardzo często ze sobą występują ze względu na podobne podłoże genetyczne.

W związku z tym, że nietolerancja glutenu występuje u około 7% – 9% pacjentów z Hashimoto, zaleca się badanie przesiewowe w kierunku celiakii. Wczesne wykrycie choroby pozwala na uniknięcie powikłań i skuteczne leczenie.