Kiedy przy Hashimoto można zastosować dietę bezglutenową?
Leczenie choroby Hashimoto wiąże się ze stosowaniem specjalnej diety. Chorzy na Hashimoto często chorują także na celiakię. Czy przy Hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa? Kiedy można wyeliminować gluten z diety? Odpowiadamy na to pytanie!
Spis treści:
Choroba Hashimoto a dieta
Czy przy Hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa?
Kiedy przy Hashimoto można wprowadzić dietę bezglutenową?
Czy dieta bezglutenowa może pomóc w leczeniu chorób tarczycy?
Choroba Hashimoto a dieta
Choroba Hashimoto wymaga specyficznej diety, której celem jest poprawa metabolizmu i zwalczenie objawów niedoczynności tarczycy. Dieta przy Hashimoto powinna być bogata w takie produkty jak:
- białe mięso
- jaja
- owoce
- warzywa strączkowe
- produkty pełnoziarniste
Warto wprowadzić do diety dużo białka, błonnik, selen, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy o działaniu przeciwzapalnym (C, K, D i E). Należy jeść dziennie kilka małych posiłków, nawadniać organizm, a także ograniczyć tłuszcze zwierzęce i żywność przetworzoną.
Zobacz też: Aktualne zalecenia żywieniowe w chorobach tarczycy
Osoby, które zmagają się z chorobą Hashimoto, często cierpią na nietolerancję laktozy, a także znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na celiakię. Czy jest jakiś związek pomiędzy glutenem a Hashimoto? Okazuje się, że tak, ale nie we wszystkich przypadkach!
Gluten a Hashimoto – czy przy Hashimoto wskazana jest dieta bezglutenowa?
Celiakia to choroba, która objawia się nietolerancją pokarmową – nadwrażliwością na gluten zawarty w produktach mącznych. Choroba ta jest coraz częściej diagnozowana u dorosłych. Co mają wspólnego ze sobą nietolerancja glutenu a Hashimoto? Badania dowiodły, że pacjenci z chorobą Hashimoto częściej chorują na celiakię.
Ryzyko wystąpienia celiakii wśród osób z Hashimoto szacuje się na 1:30 przypadków i jest ono aż 10 razy większe niż w populacji ogólnej. [1]
Co więcej, kumulacja tych dwóch chorób występuje u połowy pacjentów cierpiących na zaburzenia pracy tarczycy! [2]
Objawy celiakii są podobne do objawów choroby Hashimoto. Chorzy cierpią na bóle głowy i kości, są nerwowi oraz bardzo osłabieni. Jedyny sposób na leczenie celiakii to specyficzna dieta, pozbawiona glutenu. Kiedy można wyeliminować gluten z diety?
Gluten a Hashimoto, gluten a tarczyca – kiedy można wprowadzić dietę bezglutenową?
Aktualnie nie ma wystarczających dowodów przemawiających za rutynowym stosowania diety bezglutenowej u chorych na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. [3]
Osoby z Hahimoto często stosują dietę z pozoru bezglutenową, która przy celiakii nie jest wystarczająca. Skuteczne leczenie celiakii i cofnięcie jej objawów oraz dolegliwości z nią związanych wymaga stosowania ścisłej diety bezglutenowej. Polega ona na eliminacji nie tylko zwykłego chleba, ale wszelkich innych produktów, które zawierają nawet małe ilości glutenu (aktualnie są to też np. wędliny i niektóre leki).
Co więcej, dieta bezglutenowa jest dietą mocno niedoborową (może prowadzić do niedoborów m.in. błonnika, witamin i minerałów). Przed jej wprowadzeniem warto więc upewnić się, czy jest konieczna, a jeśli tak – najlepiej skonsultować ją z dietetykiem, aby była odpowiednio zbilansowana.
Aby zacząć stosować dietę bezglutenową, konieczne są odpowiednie badania oraz konsultacja z lekarzem. Dopiero po zdiagnozowaniu celiakii należy odstawić gluten. Nie należy zatem wykluczać glutenu z diety na własną rękę!
Komitet ds. Żywienia ESPGHAN zaleca badania w kierunku celiakii u wszystkich osób chorujących na Hashimoto. Ponieważ choroba ma podłoże genetyczne, należy przeprowadzić badania na obecność haplotypów HLA-DQ2, HLA DQ2.5 i HLA DQ8, a także zlecić badania przeciwciał.
Więcej informacji: Celiakia – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Gluten a tarczyca – czy dieta bezglutenowa może pomóc w leczeniu?
Tak, wykrycie celiakii i wprowadzenie odpowiedniej diety bardzo często pozwala na:
- poprawę funkcjonowania tarczycy, w tym stopniowe zmniejszenie dawek leku,
- ustąpienie dolegliwości, które są spowodowane celiakią – np. suchej skóry, problemów gastrycznych, anemii, wypadających włosów, mgły mózgowej i innych.
Wprowadzenie leczenia dietą u osób z subkliniczną niedoczynnością tarczycy i celiakią doprowadziło do unormowania pracy tarczycy:
- u 71% pacjentów z celiakią po roku diety doszło do uregulowania subklinicznej niedoczynności tarczycy;
- u 19% pacjentów z celiakią przestrzegających diety poziom przeciwciał przeciwtarczycowych zaczął mieścić się w normie.
Jak się okazuje, gluten a tarczyca mają ze sobą wiele wspólnego. Właściwa diagnoza i zmiana trybu życia (w tym diety) to szansa na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z Hashimoto.
Ścisła dieta bezglutenowa może więc pomóc w leczeniu Hashimoto, ale tylko wtedy, gdy istnieją wskazania do jej stosowania i zostanie ona zaplanowana w konsultacji ze specjalistą!
Źródła:
[1] A. Ratajczak A, Moszak M, Grzymisławski M. Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Pielęgniarstwo i zdrowie publiczne 2017;7(4)309 [2] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.