Czy przy Hashimoto należy stosować dietę bezglutenową?

Hashimoto a dieta bezglutenowa - jaki mają ze sobą związek, Hashimoto a dieta bezglutenowa - czy wszyscy muszą ją stosować, Hashimoto a dieta bezglutenowa - dla kogo jest przeznaczona, Hashimoto a dieta bezglutenowa - do jakiego specjalisty się udać

Dieta bezglutenowa to nie jest jedynie moda. Nietolerancja glutenu może mieć poważne skutki uboczne, dlatego też tak ważna jest właściwa wstępna diagnoza. Wiele osób łączy celiakię z Hashimoto. Jak się okazuje, istnieje między nimi dosyć silne powiązanie. Kiedy jednak zdecydować się na dietę bezglutenową, do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać? Warto dowiedzieć się więcej, jeżeli podejrzewamy u siebie nietolerancję glutenu.

Hashimoto a dieta bezglutenowa – jaki mają ze sobą związek?
Hashimoto a dieta bezglutenowa – czy wszyscy muszą ją stosować?
Hashimoto a dieta bezglutenowa – dla kogo jest przeznaczona?
Hashimoto a dieta bezglutenowa – do jakiego specjalisty się udać?

Hashimoto a dieta bezglutenowa – jaki mają ze sobą związek?

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, podobnie jak inne tego typu może wywoływać nietolerancję na gluten. Szacuje się że osoby, które cierpią na zapalenie tarczycy, są 10 razy bardziej skłonne na zachorowanie na celiakię. Niejednokrotnie na wstępnej fazie, choroby są bardzo do siebie zbliżone pod względem objawów .

Hashimoto a dieta bezglutenowa – czy wszyscy muszą ją stosować?

Gluten jest bardzo ważnym składnikiem diety. O jego eliminacji powinien decydować wyłącznie lekarz. Sama choroba Hashimoto nie oznacza, że trzeba przejść na dietę bezglutenową. Dzieje się to tylko wtedy, kiedy zostaje stwierdzona celiakia. Niepotrzebne wykluczenie glutenu może spowodować szereg problemów dla organizmu. Warto zatem udać się najpierw do lekarza.

Hashimoto a dieta bezglutenowa – dla kogo jest przeznaczona?

Hashimoto a dieta bezglutenowa – kto decyduje? To lekarz zaleci dietę bezglutenową przy Hashimoto, jeżeli testy potwierdzą współistnienie celiakii. W innym przypadku należy zachować normalną, zdrową i zbilansowaną dietę.

Hashimoto a dieta bezglutenowa – do jakiego specjalisty się udać?

W celu wykrycia Hashimoto należy udać się do lekarza endokrynologa, który zbada wysokość stężenia hormonu TSH na podstawie próbki krwi. Jeżeli istnieją podejrzenia nietolerancji glutenu, zostaniemy skierowani do lekarza gastroenterologa. Badania pod kątem celiakii polegają na sprawdzenie stężeniu przeciwciał, biopsji jelita cienkiego, jak też ewentualnych testów genetycznych. Jeżeli wykażą one nietolerancję na gluten, należy zastosować odpowiednią dietę.