Celiaklia i nietolerancja glutenu – choroby cywilizacyjne

Celiakia i nietolerancja glutenu są coraz częściej spotykanymi przypadłościami wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nietolerancja glutenu jest chorobą autoimmunologiczną, o podłożu genetycznym. Jej przyczyną jest alergia na gluten. Gluten to nazwa białek roślinnych występujących w niektórych zbożach. Obecnie nietolerancję glutenu i celiakię określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Czego warto jeszcze dowiedzieć się o tych chorobach?

Jak często występuje nietolerancja glutenu?
Czy nietolerancja glutenu to to samo co celiakia?
Jak pożywienie zawierające gluten wpływa na organizm osób chorujących na celiakie?
Czy istnieją metody leczenia nietolerancji glutenu?

Jak często występuje nietolerancja glutenu?

Nietolerancja glutenu jest coraz powszechniejszą chorobą. Obecnie mówi się o tym schorzeniu jako jednej z najczęstszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Aktualnie w Europie choruje na nią około 1-3% populacji przy czym jedynie 1 na 10 chorych wie, że choruje na nietolerancję glutenu.

Czy nietolerancja glutenu to to samo co celiakia?

Celiakia i nietolerancja glutenu posiadają wiele podobnych do siebie symptomów chorobowych. Obecna medycyna potrafi dzięki szczegółowym wytycznym rozróżnić te dwie choroby.

Celiakia jest schorzeniem, które dotyczy całego organizmu, a nie wyłącznie jelit. Kiedy chory spożyje gluten, czyli białko roślinne występuje u niego silny stan zapalny, który powoduje uszkodzenie wnętrza jelita. Celiakia jest jedną z najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych człowieka.

Natomiast nietolerancja glutenu, lub inaczej mówiąc alergia na gluten nie powoduje w organizmie uszkodzenia wyściółki jelita.

Aby odpowiednio zdiagnozować pacjenta najlepiej wykonać badania genetyczne na obecność konkretnych genów.

Jak pożywienie zawierające gluten wpływa na organizm osób chorujących na celiakie?

Aby uniknąć objawów chorobowych celiakii należy unikać spożywania produktów zawierających to białko roślinne. Chory musi unikać: pieczywa (chyba, że oznaczone jest jako bezglutenowe), produktów zbożowych z pszenicy, owsa, jęczmienia oraz żyta, a także różnego rodzaju ciast, drożdżówek pieczonych z mąki glutenowej. Należy też zwracać uwagę na produkty, do których dodaje się gluten w celach technologicznych.

Czy istnieją metody leczenia nietolerancji glutenu?

Jedyną skuteczną metodą leczenia nietolerancji glutenu jest przebywanie na diecie bezglutenowej. Dieta eliminująca gluten jest wymagająca dla pacjenta. Obecnie jednak mamy spory wybór produktów bezglutenowych na rynku, które ułatwiają to zadanie. W przypadku celiakii ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej jest konieczne przez całe życie. Oznaczenia przeciwciał EMA i anty-TGA dają szansę monitorowania przestrzeganie diety bezglutenowej i upewnienia się, czy wszystkie źródła glutenu zostały usunięte z diety.