Hashimoto a dieta – na co zwrócić uwagę?

dieta hashimoto

Prawidłowa dieta odgrywa zasadniczą rolę w chorobach tarczycy (zarówno w niedoczynności często związanej z chorobą Hashimoto, jak i w nadczynności gruczołu tarczycowego). Fakt ten potwierdzają wyniki licznych badań naukowych. Jak się okazuje, właściwie dobrana dieta może wpłynąć na przebieg choroby oraz sprawić, że jej leczenie będzie bardziej efektywne. Hashimoto dieta – co jeść, a czego unikać, aby wspomóc pracę tarczycy?

Spis treści

Dieta w chorobach tarczycy
Dieta a choroba Hashimoto
Eliminacja glutenu i laktozy przy chorobie Hashimoto

Dieta osoby z chorą tarczycą – podstawowe zasady

Dieta osoby z chorą tarczyca na pewno nie może być monotonna. Zgonie z zasadami zdrowego żywienia codzienny jadłospis chorego powinien składać się z 4-5 niewielkich, zróżnicowanych pod względem wartości odżywczych, posiłków.

Osobom chorym na niedoczynność tarczycy nie zaleca się diet zbyt restrykcyjnych. Zbyt mała ilość kalorii spowalnia bowiem pracę tarczycy. Ilość poszczególnych składników odżywczych w diecie generalnie powinna być zbliżona do ilości, jaką zaleca się osobom z ogólnej populacji (zdrowym) [1]. Jeśli chorujemy na tarczycę, to w naszej diecie na pewno nie może zabraknąć:

  • pełnowartościowego białka;
  • pełnowartościowych produktów zbożowych;
  • kwasów tłuszczowych omega-3;
  • odpowiednich dawek jodu, selenu, żelaza i witaminy D.

Jak ognia powinniśmy natomiast unikać nasyconych kwasów tłuszczowych [1], żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w konserwanty, wzmacniacze smaku oraz sztuczne barwniki.

Zobacz też: Zalecenia żywieniowe dla osób z chorobami tarczycy 2018

Hashimoto dieta – zadbaj dodatkowo o składniki przeciwzapalne

Jeśli przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, osoba chora musi dodatkowo zadbać jeszcze o właściwą podaż składników mających działanie przeciwzapalne, czyli wspomniane wyżej kwasy omega-3, witaminę D, witaminy z grupy B oraz antyoksydanty, a więc m.in. witaminy A, E oraz C. Zaleca się też, aby osoba z chorobą Hashimoto aż 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie dostarczała z białka [1]. To jednak nie wszystko!

Niektóre osoby z Hashimoto muszą wyeliminować również gluten i laktozę…

Dotyczy to tych chorych, którzy oprócz przewlekłego zapalenia tarczycy typu Hashimoto mają jeszcze dodatkowo trwałą nietolerancję glutenu (celiakia) i/lub nietolerancję laktozy (cukru mlecznego). Takich osób statystycznie jest niestety całkiem sporo. Okazuje się bowiem, że nawet 50% chorych na Hashimoto może mieć geny celiakii [2].

Współwystępowanie ze sobą tych dwóch chorób wynika z ich autoimmunologicznego podłoża. Osoba ze stwierdzoną celiakią musi już zawsze być na ścisłej diecie bezglutenowej – od momentu postawienia diagnozy do końca życia. W przeciwnym wypadku składniki odżywcze zawarte w pokarmie, suplementy diety oraz leki na tarczycę nie będą dostatecznie wchłaniane, co może spowodować liczne, bardzo nieprzyjemne objawy.

Czytaj więcej: Hashimoto a dieta bezglutenowa

Mówiąc o związku nietolerancji pokarmowych z chorobą Hashimoto, nie można nie wspomnieć o nietolerancji laktozy. Z licznych badań naukowych wynika, że osoby chore na Hashimoto i jednocześnie nietolerujące laktozy dużo gorzej przyswajają tyroksynę, przez co konieczne jest zwiększenie dawki leku. Dlatego też chorym na przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy rekomenduje się wykonanie testu w kierunku obu nietolerancji pokarmowych – zarówno w kierunku celiakii, jak i nietolerancji laktozy.

„W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy” [3].

Czytaj też: Hashimoto a nietolerancja laktozy

Pojawia się pytanie, czy nie lepiej, aby osoby ze stwierdzonym Hashimoto i innymi chorobami tarczycy od razu wykluczyły gluten i laktozę? Odpowiedź brzmi: NIE.

Nie istnieją naukowe dowody, które potwierdzałyby konieczność rutynowego stosowania diet eliminacyjnych u chorych na tarczycę. Tym bardziej, że eliminując gluten i laktozę, eliminujemy przy okazji również cały szereg innych, ważnych dla zdrowia składników. Reasumując, taka dieta rzeczywiście może być korzystna dla zdrowia i poprawić pracę tarczycy, jednak tylko w przypadku osób, które faktycznie nie tolerują glutenu i laktozy.

Źródła:
[1] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8, 4, s. 159.
[2] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
[3] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: depositphotos.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *