Tarczyca – kiedy ją przebadać?

Kiedy przebadać tarczycę, Jak wygląda badanie tarczycy, Jakie badania tarczycy zrobić, Ile kosztuje badanie tarczycy

Tarczyca to organ, z którym wiele kobiet ma problem. Najczęściej to niedoczynność tarczycy, która wiąże się z takimi objawami jak przybieranie na wadze, wahania nastroju, zmęczenie i senność, suchość skóry czy ciągłe uczucie zimna.

Kiedy przebadać tarczycę?
Jak wygląda badanie tarczycy?
Jakie badania tarczycy zrobić?
Ile kosztuje badanie tarczycy?

Kiedy przebadać tarczycę?

Badania tarczycy pozwalają sprawdzić, czy ten organ funkcjonuje poprawnie. Kiedy przebadać tarczycę? Przede wszystkim w sytuacji, gdy występują objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy (m.in. zmęczenie, uczucie zimna, problemy z wagą, suchość skóry czy zaparcia) albo nadczynność tarczycy (m.in. nadpobudliwość, spadek masy ciała czy uczucie gorąca). Badania tarczycy wykonuje się też u kobiet przygotowujących się do ciąży i po poronieniach.

Jak wygląda badanie tarczycy?

Aby sprawdzić pracę tarczycy, wykonuje się szereg badań. Jak wygląda badanie tarczycy? Warto przede wszystkim udać się do lekarza, który na podstawie objawów i szczegółowego wywiadu (m.in. występowanie chorób tarczycy w rodzinie) zleci odpowiednie badania. Przykładowo: badania krwi polegają na pobraniu próbki z żyły odłokciowej i wskazaniu stężenia konkretnych hormonów, natomiast USG na obserwacji organu na monitorze.

Jakie badania tarczycy zrobić?

Zatem jakie badania tarczycy zrobić? To przede wszystkim badania krwi, w tym TSH, FT3, FT4 i przeciwciała (m.in. anty-TPO). Często, np. przy podejrzeniu choroby Hashimoto, wykonuje się też USG tarczycy. Inne możliwe badania tego organu to np. scyntygrafia czy biopsja wykrytego guzka.

Wiele osób z chorobami tarczycy (przede wszystkim Hashimoto) ma też schorzenia towarzyszące. Do najczęstszych należy celiakiatrwała nietolerancja glutenu. Szacuje się, że nawet połowa chorych na Hashimoto może mieć także geny celiakii.

Ile kosztuje badanie tarczycy?

To, ile kosztuje badanie tarczycy, zależne jest przede wszystkim od rodzaju badania. Badania krwi TSH, FT3 i FT4 to koszt ok. 15-20 złotych za parametr. Badania przeciwciał przeciwtarczycowych to natomiast koszt ok. 30-40 złotych. Cena za USG tarczycy wynosi z kolei ok. 80-100 złotych. Cena badań zależy również od wybranej przychodni czy czasu oczekiwania na wyniki.