Nietolerancje pokarmowe – jak można je leczyć?

Nietolerancje pokarmowe dotyczą dużej ilości społeczeństwa w bardzo różnym wieku. Wiele z nich ma podłoże genetyczne, dlatego też diagnostyka i późniejsze leczenie mogą okazać się trudnym zadaniem. Ostatnimi czasy najwięcej słyszy się o nietolerancji laktozy oraz glutenu, które są powszechne w naszej codziennej diecie.

Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi?
Jak skutecznie zdiagnozować nietolerancję pokarmową?
Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?
W jaki sposób można leczyć nietolerancje pokarmowe?

Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi?

Nietolerancje pokarmowe są uciążliwymi schorzeniami, które mogą towarzyszyć wielu innym chorobom. Zazwyczaj są to stany zapalne drogi pokarmowej, nieżyt jelita, często występujące są również schorzenia skóry, jak trądzik. Zdarza się, że celiakia występuje jednocześnie z nietolerancją laktozy, powodując dodatkowo ogólne osłabienie organizmu.

Jak skutecznie zdiagnozować nietolerancję pokarmową?

Nietolerancje pokarmowe dają wiele niejednoznacznych objawów, które utrudniają postawienie diagnozy. Ważne jest badanie przeciwciał, dokładny wywiad i w razie potrzeby badanie wycinku jelita. Coraz popularniejsze są jednak nieinwazyjne i szybkie do wykonania badania genetyczne, które dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy cierpimy na nietolerancję pokarmową.

Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancje pokarmowe w głównej mierze są uwarunkowane genetycznie, dlatego też nie da się ich całkowicie wyleczyć i „naprawić” DNA. Pojawiają się również nietolerancje „odwracalne” np. wynikające z nadmiernego spożycia produktów podrażniających układ pokarmowy. Takie problemy mogą dotknąć każdego, często można je zaobserwować u dzieci, których układ pokarmowy jeszcze się rozwija.

W jaki sposób można leczyć nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancje pokarmowe nie są możliwe do całkowitego wyleczenia, jeśli są spowodowane zmianami w obrębie genów. Leczenie obejmuje głównie uciążliwe objawy, a następnie profilaktykę. Konieczne jest wyłączenie z diety produktów, które nasilają objawy choroby – może to być gluten czy laktoza. Niestety – pacjenci cierpiący na nietolerancje pokarmowe muszą pilnować swojej diety przez całe życie.