Nietolerancja glutenu – wszystko o badaniach, które warto wykonać
Celiakia to choroba o podłożu genetycznym powszechnie znana jako nietolerancja glutenu. To czy zachorujemy na celiakię, zapisane jest w naszych genach od urodzenia, dlatego warto jest wykonać odpowiednie badania, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność genów odpowiedzialnych za zachorowanie.
Jakie są badania na nietolerancje glutenu?
Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badań na nietolerancję glutenu?
Co zawierają wyniki badań na nietolerancję glutenu?
Kiedy powinno się zrobić badania na nietolerancję glutenu?
Jakie są badania na nietolerancje glutenu?
Ponieważ nietolerancja glutenu ma podłoże genetyczne, testy diagnostyczne jakie powinniśmy wykonać to przede wszystkim badanie DNA. Pomaga ono praktycznie w 100% na wykrycie obecności genów, które odpowiadają za zachorowanie na celiakię. Badanie to ma istotny wpływ na diagnostykę innych chorób, na które możemy zachorować w przyszłości, ponieważ brak obecności genów jednoznacznie wyklucza zachorowanie na celiakię zarówno w momencie wykonywania badania, jak i w przyszłości. Jeśli w badaniu genetycznym wykryte zostaną geny odpowiadające za nietolerancję glutenu, warto wykonać także badanie krwi, które zostanie zlecone przez lekarza prowadzącego.
Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badań na nietolerancję glutenu?
Wynik badania genetycznego na celiakię dostępne są już nawet po 7 dniach roboczych. Próbkę potrzebną do badania można pobrać samodzielnie, zamawiając do domu specjalny zestaw do wykonywania wymazu. Można także udać się do odpowiedniej placówki, w której próbkę pobierze pielęgniarka.
Co zawierają wyniki badań na nietolerancję glutenu?
Badania genetyczne w kierunku nietolerancji glutenu dają możliwość stwierdzenia, czy jesteśmy posiadaczami genów odpowiedzialnych za zachorowanie na celiakię. W przypadku jeśli badanie to nie stwierdzi obecności genów, testy genetyczne są zarówno pierwszym, jak i ostatnim etapem diagnostyki nietolerancji glutenu. Wyniki badań zawierają także zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a jeśli wynik badania okaże się pozytywny, otrzymasz także przykładowe menu diety bezglutenowej.
Kiedy powinno się zrobić badania na nietolerancję glutenu?
Badania na celiakię powinno wykonać się w przypadku, jeśli podejrzewamy u siebie lub u dziecka występowanie nietolerancji na gluten. Badanie warto wykonać jak najwcześniej od momentu zauważenia objawów mogących świadczyć o chorobie. W przypadku nie wykrycia odpowiednich genów, badanie pozwala na jednoznaczne wykluczenie choroby zarówno obecnie jak i w przyszłości.