Nietolerancja glutenu – czego unikać oraz jakie badania wykonać?

Nietolerancja glutenu to jedna z nietolerancji pokarmowych, która może przysporzyć choremu wielu problemów. Osoby, które podejrzewają u siebie występowanie nietolerancji glutenu powinny wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, które pozwolą na jednoznaczne postawienie diagnozy. Jakie badania wykonać oraz czego unikać przy nietolerancji glutenu? Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Nietolerancja glutenu – czego unikać?
Nietolerancja glutenu – jaka choroba?
Nietolerancja glutenu – jakie badania?
Nietolerancja glutenu a Hashimoto

Nietolerancja glutenu – czego unikać?

Wykryta u pacjenta nietolerancja glutenu to konieczność wprowadzenia do codziennego życia wielu zmian. Jedną z najważniejszych zmian, z którymi musi liczyć się chora osoba jest całkowite wyeliminowanie z diety produktów, które zawierają lub mogą zawierać gluten. Są to m.in. pszenica, żyto, jęczmień oraz owies, który podczas obróbki może być zanieczyszczony glutenem.

Nietolerancja glutenu – jaka choroba?

Nietolerancja glutenu potocznie nazywana jest celiakią. Choroba ta ma podłoże genetyczne, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie jej występowanie lub ktoś w rodzinie choruje na celiakię, warto wykonać badania genetyczne, które pozwolą na sprecyzowanie, czy nietolerancja glutenu jest powodem występowania niepokojących objawów. Celiakia występuje także często razem z chorobami oraz czynnikami aktywującymi, takimi jak stres, ciąża czy choroba Hashimoto.

Nietolerancja glutenu – jakie badania?

Nietolerancja glutenu jest bardzo ciężka do zdiagnozowania, ponieważ towarzyszące jej objawy mogą być podobne do tych w wielu innych chorobach autoimmunologicznych. Badania jakie warto wykonać podczas diagnozowania celiakii to badanie genetyczne, które pozwoli na wykrycie mutacji, mogących powodować występowanie alergii pokarmowej, jaką jest nietolerancja glutenu. Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka, co oznacza, że materiał do badania możesz pobrać samodzielnie w domu!

Nietolerancja glutenu a Hashimoto

Zarówno nietolerancja glutenu, jak i Hashimoto to choroby autoimmunologiczne, w których wyniszczane są odpowiednio jelita oraz tarczyca. Ponieważ jednym z objawów jest problem z wyregulowaniem poziomu TSH w organizmie, osoby borykające się z chorobą Hashimoto powinny zwrócić szczególną uwagę na diagnostykę w kierunku nietolerancji glutenu. Wspólne objawy obu chorób to m.in. zmęczenie, smutek, nerwowość, rozdrażnienie oraz wypadanie włosów i utrata wagi.