Jaki wpływ na chorobę Hashimoto ma spożywanie glutenu?

Jaki jest związek pomiędzy glutenem celiakią i chorobą tarczycy, Czy gluten jest jedyną przyczyną choroby, Czy osoby z Hashimoto powinny stosować dietę bezglutenową jeżeli nie mają celiakii, Czy dieta bezglutenowa jest na zawsze

Choroba Hashimoto bardzo często współwystępuje z celiakią, czyli nietolerancją glutenu. Badania dowodzą, że objawy obu schorzeń można złagodzić poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Dzięki temu poprawia się komfort życia oraz samopoczucie pacjentów cierpiących na choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Spis treści:

Jaki jest związek pomiędzy glutenem, celiakią i chorobą tarczycy?
Czy gluten jest jedyną przyczyną choroby?
Czy osoby z Hashimoto powinny stosować dietę bezglutenową, jeżeli nie mają celiakii?
Czy dieta bezglutenowa jest na zawsze?

 

Jaki jest związek pomiędzy glutenem, celiakią i chorobą tarczycy?

Gluten a Hashimoto – to istotna kwestia, budząca wiele kontrowersji. Tak naprawdę samo Hashimoto nie wpływa na nietolerancję glutenu, ale nawet u 50% chorych jednocześnie może występować celiakia, która już wymaga wprowadzenia specjalnej diety. W takim wypadku zastosowanie odpowiedniego żywienia staje się koniecznością. Około 20% chorych na oba schorzenia deklaruje znaczną poprawę samopoczucia już po pierwszym roku stosowania diety pozbawionej produktów zawierających gluten.

Czy gluten jest jedyną przyczyną choroby?

Samo Hashimoto nie jest wywoływane przez gluten w diecie, jednak celiakia to trwała nietolerancja glutenu, a spożywanie produktów zawierających gluten prowadzi do negatywnej reakcji immunologicznej organizmu. Obie choroby mają podłoże autoimmunologiczne, dlatego są powodowane przez wadliwie funkcjonujące geny, a nie sam czynnik dodatkowy, jakim jest gluten. Warto o tym pamiętać, bowiem stosowanie diety bezglutenowej nie spowoduje wyleczenia pacjenta.

Czy osoby z Hashimoto powinny stosować dietę bezglutenową, jeżeli nie mają celiakii?

Lekarze nie są zgodni co do tego, czy osoby z Hashimoto powinny trzymać dietę bezglutenową, jeśli nie mają celiakii. Zawsze konieczna jest dokładna diagnostyka obu chorób. Nie ma potwierdzenia naukowego, że przy chorobie Hashimoto brak glutenu w diecie korzystnie wpływa na organizm, jednak ograniczenie spożycia glutenu może prowadzić do poprawy samopoczucia, przez co podobne ograniczenia stosują nawet osoby w pełni zdrowe. Całkowita eliminacja glutenu jest konieczna tylko wtedy, gdy chory cierpi jednocześnie na celiakię. Osoba cierpiąca na Hashimoto może więc sama zdecydować, jak powinna wyglądać jej dieta.

Czy dieta bezglutenowa jest na zawsze?

Niestety, w przypadku współwystępowania Hashimoto i celiakii, chory musi pamiętać o odpowiedniej diecie przez całe życie. Gluten u chorych powoduje nietolerancję i niepożądaną reakcję, a tym samym nasilenie objawów choroby. Obecnie jednak w sklepach można znaleźć mnogość produktów bezglutenowych, które praktycznie nie różnią się niczym od normalnych i mają takie same walory smakowe.