Gdzie zrobić badania na celiakię?

Badania na celiakię z roku na rok wykonywane są w coraz większych ilościach. Wszystko przez znacznie większą świadomość społeczeństwa. Jak odpowiednio przygotować się do badania? Gdzie można je wykonać? Czy na wyniki testów musimy długo czekać?

Czy do badań na celiakię trzeba być na czczo, Jakie próbki są potrzebne do badania na celiakię, Czy na wyniki badania na celiakię trzeba długo czekać, Gdzie można zrobić pewne badania na celiakię i w krótkim czasie

Czy do badań na celiakię trzeba być na czczo?
Jakie próbki są potrzebne do badania na celiakię?
Czy na wyniki badania na celiakię trzeba długo czekać?
Gdzie można zrobić pewne badania na celiakię i w krótkim czasie?

Czy do badań na celiakię trzeba być na czczo?

Jeśli chodzi o badanie na celiakię nie musimy się do niego specjalnie przygotowywać. Stąd też nie ma potrzeby bycia na czczo w trakcie pobierania próbek.

Jakie próbki są potrzebne do badania na celiakię?

Jeśli chcemy zrobić badanie na celiakię to najpierw musimy udać się do laboratorium, w którym istnieje możliwość wykonania takich testów. Próbki, które oddajemy do badania to wymaz z policzka. Jest ona poddawana dokładnej analizie, po której można określić czy jesteśmy chorzy na celiakię. Nietolerancja glutenu jest chorobą genetyczną, którą najczęściej się dziedziczy.

Czy na wyniki badania na celiakię trzeba długo czekać?

Jeśli chodzi o badanie na celiakię przebiega ono dosyć sprawnie. Na początku musimy udać się do laboratorium w celu pobrania wymazu lun zamówić zestaw do domu. Następnie próbki poddawane są analizie. Wynik testu powinniśmy otrzymać już po kilku tygodniach. Przeważnie jest to kilkanaście dni. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku – badanie należy rozszerzyć o badania serologiczne.

Gdzie można zrobić pewne badania na celiakię i w krótkim czasie?

Pewne badania na celiakię możemy zrobić w większości laboratorium, które oferuje taką możliwość. Warto jednak pamiętać, że w niektórych placówkach prywatnych pracownicy starają się żebyśmy wynik mogli otrzymać jak najszybciej.

Jeśli spieszy nam się z wynikiem testu, to istnieje możliwość wykonania go w domu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, pobrać próbki w domu, a wyniki badań otrzymamy na naszą skrzynkę pocztową. Jest to wygodne i dużo szybsze rozwiązanie niż wykonanie testów stacjonarnie.

Badania na celiakię są bardzo ważne, ponieważ nietolerancja glutenu jest niebezpieczną chorobą. Jeśli nie zaczniemy jej leczyć to skutki mogą być bardzo uciążliwe.