Dowiedz się, jak leczyć celiakię!
Leczenie celiakii to ważna kwestia, ponieważ nieleczona choroba prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście leczenie celiakii nie jest skomplikowane i nie wymaga stosowania drogich leków. Jak leczyć ten rodzaj nietolerancji pokarmowej i czy można liczyć na całkowite wyleczenie?
Jak wygląda leczenie celiakii?
Kiedy rozpocząć leczenie celiakii?
Kiedy leczenie celiakii będzie skuteczne?
Czy celiakię da się wyleczyć?
Jak wygląda leczenie celiakii?
Najważniejszym, a zarazem jedynym sposobem leczenia celiakii jest całkowite przejście na rygorystyczną dietę bezglutenową. Po wykonaniu odpowiednich badań oraz postawieniu właściwej diagnozy, lekarz zaleca właśnie taki sposób terapii. Leczenie celiakii nie może obyć się bez zmian w diecie, ponieważ jest to choroba ściśle powiązana z glutenem, który obecny jest właśnie w pożywieniu. Ważne, aby nie mając postawionej diagnozy nie odrzucać glutenu samodzielnie, ponieważ spowoduje to błędne wyniki badań diagnostycznych. Czasami, w poważniejszych stanach, zaleca się również wykluczenie z diety laktozy.
Kiedy rozpocząć leczenie celiakii?
Leczenie celiakii należy rozpocząć jak najszybciej. Oczywiście najważniejsza jest odpowiednia diagnoza, dlatego przy zaobserwowaniu u siebie objawów celiakii ze strony układu pokarmowego, typowych dla tej choroby, należy bezzwłocznie skonsultować swoje obawy z lekarzem. Szybko wdrożone leczenie pozwoli na uniknięcie poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu.
Kiedy leczenie celiakii będzie skuteczne?
Leczenie celiakii będzie skuteczne jedynie przy całkowitym przestrzeganiu zasad diety bezglutenowej. Podobnie jak przy innych chorobach, w których należy codziennie przyjmować lekarstwo, tak przy celiakii należy codziennie pamiętać o tym, aby wystrzegać się glutenu, nawet w najmniejszych ilościach. Ważne jest tu ciągłe dokształcanie się w zakresie żywienia, ponieważ to właśnie dieta ma decydujący wpływ na chorobę.
Czy celiakię da się wyleczyć?
Niestety, celiakia to choroba nieuleczalna. Należy w miarę możliwości ją zaakceptować i nauczyć się żyć z tą chorobą. Najistotniejsze są tu codzienne nawyki i przyzwyczajenia, ponieważ to dzięki nim można mieć celiakię pod kontrolą.