Dlaczego pacjenci z Hashimoto często cierpią również na celiakię?
Zarówno choroba Hashimoto, jak i celiakia, to schorzenia o podłożu genetycznym. Łączy je również wiele wspólnych objawów, takich jak stany depresyjne, zmęczenie, bóle mięśniowe, wahania nastroju czy zmiany na obszarze skóry. Bardzo często choroby te występują równolegle, choć celiakia wiąże się ze stanem zapalnym jelita cienkiego, a Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy.
Celiakia i Hashimoto – te choroby mogą współwystępować
Co warto wiedzieć o celiakii i Hashimoto
Celiakia i Hashimoto – jakie badania należy wykonać?
Leczenie celiakii i Hashimoto
Celiakia i Hashimoto – te choroby mogą współwystępować
Szacuje się, że ryzyko pojawienia się celiakii u osób cierpiących na Hashimoto jest nawet dziesięć razy wyższe, niż w pozostałej części społeczeństwa. Często się zdarza, że objawy jednej choroby bywają mylone z symptomami tej drugiej, co utrudnia ustawienie właściwego leczenia. Tylko zdiagnozowane i leczenie obu tych chorób pozwala na realną i długofalową poprawę samopoczucia pacjenta.
Co warto wiedzieć o celiakii i Hashimoto
Obydwa schorzenia mają pochodzenie autoimmunologiczne, choć dotyczą różnych narządów. Celiakia oznacza trwałą i wrodzoną nietolerancję glutenu, a spożywanie tej substancji wiąże się u osób chorych ze stanem zapalnym jelit. Z kolei w chorobie Hashimoto pojawiają się zaburzenia pracy tarczycy, gdzie możliwa jest zarówno początkowa nadczynność, jak i późniejsza niedoczynność. Przewlekły stan zapalny skutkuje pogłębiającymi się zaburzeniami pracy wielu narządów, na przykład serca, a także problemami z płodnością,
Celiakia i Hashimoto – jakie badania należy wykonać?
Diagnostyka chorób autoimmunologicznych nie jest łatwa, ale konieczna, jeśli chodzi o powrót do normalnego funkcjonowania. Chorobę Hashimoto diagnozuje się, wykonując odpowiednie badania krwi i oznaczając poziom takich hormonów, jak TSH, FT3 i FT4, a także przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Często zleca się również wykonanie USG tarczycy. Natomiast celiakię można rozpoznać dzięki badaniom genetycznym, które rekomenduje się w pierwszej kolejności. Dopiero w przypadku pozytywnego wyniku zleca się badania serologiczne, wykrywające we krwi obecność przeciwciał.
Leczenie celiakii i Hashimoto
Jedną z metod terapii obu schorzeń jest wprowadzenie diety bezglutenowej. Pozwala to na redukcję objawów zarówno ze strony tarczycy, jak i jelit. Dieta pozbawiona glutenu normuje pracę tarczycy, a także likwiduje stan zapalny jelita cienkiego. Warto jednak pamiętać, że dieta bezglutenowa u osób z chorobą Hashimoto powinna być wprowadzona dopiero po zdiagnozowaniu celiakii. W przypadku osób cierpiących na Hashimoto stosuje się także hormony tarczycy w tabletkach.
Odpowiednia diagnostyka umożliwia diametralną zmianę samopoczucia i poprawę stanu zdrowia pacjentów. Zmiana diety na bezglutenową u osób cierpiących na obydwie choroby daje realną poprawę funkcjonowania tarczycy, jelit i innych narządów, a także likwiduje wiele uciążliwych objawów.