Czy nietolerancja glutenu jest groźna?
W obecnych czasach wiele osób zmaga się z nietolerancją glutenu. Co należy o tym wiedzieć? Czy można w jakikolwiek sposób to wyleczyć? Czas przyjrzeć się temu tematowi?
Jakie są podstawowe objawy nietolerancji glutenu?
Co warto wiedzieć o nietolerancji glutenu?
Czy nietolerancję glutenu można wyleczyć?
Jakie badania są najlepsze do sprawdzenia nietolerancji glutenu?
Jakie są podstawowe objawy nietolerancji glutenu?
Do objawów celiakii, które powinny skłonić do myślenia należy: ból brzucha, połączony z uczuciem pieczenia przy żołądku; nudności, wymioty, uczucie wzdęcia, pełności; wypryski, zaczerwienienia, obrzęk języka; zmęczenie, drętwienie nóg, drętwienie rąk, bóle stawów, skurcze mięśni, bóle głowy, złe samopoczucie. Osoby, które zauważą u siebie notoryczny brak energii również powinny wykonać odpowiednie badania na nietolerancję glutenu.
Co warto wiedzieć o nietolerancji glutenu?
Po wykryciu nietolerancji glutenu konieczna w zastosowaniu jest dieta bezglutenowa. Taka dieta powinna być utrzymywana minimum przez roku lub nawet przez dwa, aby móc mówić o jakichkolwiek postępach. Przy czym, jeżeli ktoś choruje na celiakię, to musi przez całe życie utrzymywać taką dietę. Przy wrażliwości na gluten możliwe jest po wprowadzeniu do codziennego menu niewielkich ilości glutenu.
Czy nietolerancję glutenu można wyleczyć?
Jeżeli testy genetyczne potwierdzi, że dana osoba ma do czynienia z celiakią to trzeba znajdować się pod opieką lekarza rodzinnego. Przy celiakii w ogóle nie może dochodzić do spożywania glutenu, dzięki czemu będzie można mówić o tym, że żyje się zdrowo. Aczkolwiek celiakii jako choroby genetycznej nie można w całości wyleczyć. U dzieci chorych na nadwrażliwość glutenu, takie uczulenie może samoistnie ustąpić. W przypadku osób dorosłych uczulenie na gluten trwa zwykle latami.
Jakie badania są najlepsze do sprawdzenia nietolerancji glutenu?
Wśród badań, jakie należy wykonać wymienia się: przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA, przeciwciała przeciwgliadynowe (AGA) w klasie IgG i IgA, przeciwciała przeciwendomyzjalne (anty-EmA) w klasie IgA. Dobrym pomysłem jest także wykonanie badań, które określają predyspozycję do pewnych nietolerancji.