Celiakia przeciwciała – kiedy warto wykonać badanie i za nie zapłacisz?

Zastanawiasz się, czy przy diagnozie choroby jaką jest celiakia przeciwciała to parametr, który warto oznaczyć? Chcesz wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się nie tylko jakie badanie wybrać, ale także ile zapłacisz oraz ile wyniesie czas oczekiwania na wyniki testu!

Celiakia przeciwciała – od czego zacząć?
Celiakia przeciwciała – czy są koniecznie do zrobienia?
Celiakia przeciwciała – ile kosztują badania?
Celiakia przeciwciała – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Celiakia przeciwciała – od czego zacząć?

Celiakia, potocznie znana także jako nietolerancja glutenu, to choroba, która powoduje wiele bolesnych oraz uciążliwych objawów. Już po zauważeniu pierwszych z nich, takich jak np. częste bóle brzucha czy wzdęcia po spożyciu produktów zbożowych, należy udać się do lekarza specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich testów. Zapytaj także swojej najbliższej rodziny, czy także mają podobne problemy i czy wiedzą jaka jest ich przyczyna – może to pomóc lekarzowi w postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Celiakia przeciwciała – czy są koniecznie do zrobienia?

Podczas diagnozy choroby, jaką jest celiakia przeciwciała oraz ich prawidłowe oznaczenie może stanowić kluczowy element procesu rozpoznania schorzenia. Celiakia może dawać wiele różnych objawów, które w pierwszej kolejności nie zawsze kojarzone są z nietolerancją glutenu, dlatego warto wykonać takie badanie, szczególnie jeśli w Twojej rodzinie występują przypadki zachorowań.

Celiakia przeciwciała – ile kosztują badania?

Cena badania przeciwciał w kierunku wykrycia celiakii to zwykle koszt ok. 150 złotych. Warto pamiętać, aby przy wyborze laboratorium zwrócić uwagę na doświadczenie oraz certyfikaty posiadane przez laboratorium. Oferowana przez niektóre placówki niska cena badania może wiązać się z późniejszymi dodatkowymi kosztami lub też z niską jakością materiałów wykorzystywanych do wykonania analizy.

Celiakia przeciwciała – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Na wyniki badania oznaczenia przeciwciał w kierunku wykrycia celiakii czeka się zaledwie kilka dni. Zwykle rezultaty analizy dostępne są już 6 dniach roboczych – maksymalnie na wynik możesz czekać 10 dni roboczych. Jest to bardzo niedługi czas, a badanie to z pewnością pomoże lekarzowi w postawieniu odpowiedniej diagnozy!