Badanie na celiakie z krwi – charakterystyka

Celiakia jest chorobą immunologiczną przejawiającą się nietolerancją glutenu. Niestety, ale ta choroba nie zawsze daje jednoznaczne objawy i jest ona trudna do zdiagnozowania. Niekiedy diagnostyka tej choroby trwa nawet kilka miesięcy. Występują pewne badania pomagające w postawieniu możliwie trafnej diagnozy pacjenta. Celiakia wiąże się z genami. Trzeba zatem posiadać konkretne polimorfizmy w genach HLA-DQ2 i HLA-DQ8.

Jakie badanie na celiakię z krwi trzeba zrobić?
Czy badania na celiakię z krwi są drogie?
Gdzie można zrobić badania na celiakię z krwi?
Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię z krwi?

Jakie badanie na celiakię z krwi trzeba zrobić?

Badanie na celiakię z krwi jest może być ukierunkowane bezpośrednio na przeciwciała. Dodatkowo, pierwszym zalecanym krokiem do postawienia diagnozy choroby trzewnej jest badanie genetyczne. Laboratorium na podstawie próbki z krwi żylnej dzięki technologii reakcji polimerazy PCR oraz sekwencjonowania DNA stara się wyszukać właściwe fragmenty DNA wskazujące na możliwe zachorowanie.

Czy badania na celiakię z krwi są drogie?

Badanie na celiakię z krwi pomimo tego, że nie należy to najtańszych, gdyż jego koszt wynosi ok. 300 zł w zależności od laboratorium to jest zalecane do wykonania. Przeprowadzenie go prywatnie przyspieszy czas oczekiwania na wyniki, które są kluczowe do postawienia diagnozy przez specjalistę.

Gdzie można zrobić badania na celiakię z krwi?

Badanie na celiakię z krwi można zrobić w laboratorium. Warto zapytać wcześniej o koszty i czas oczekiwania na wynik, ponieważ wszystko zależy od wybranej placówki. Na podstawie tej informacji będzie można umówić się na kolejną wizytę konsultacyjną z gastrologiem albo dietetykiem, aby przeanalizował wyniki.

Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię z krwi?

Oczekiwanie na wynik badania na celiakię z krwi zależy od laboratorium, któremu zleciło się przeprowadzenie analizy próbki z krwi żylnej. Zwykle ten czas oczekiwania wynosi maksymalnie kilka tygodni. Na podstawie uzyskanego wyniku, specjalista na wizycie konsultacyjnej może postawić diagnozę albo zlecić dalszą ewentualną diagnostykę i wskazać na co teraz należy zwrócić szczególną uwagę dbając o swoje zdrowie.