Zadbaj o własne zdrowie – wszystko, co powinieneś wiedzieć o celiakii

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która ma podłoże genetyczne, jednak częściej na nią chorują kobiety. Charakteryzuje się ona nietolerancją glutenu, co oznacza iż jej objawy następują ze strony układu pokarmowego. Jednak istnieje również typ bezobjawowy, który świadczy o tym, że na celiakię można zachorować w późniejszym czasie. Należy pamiętać, żeby nie ignorować objawów i udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby ten mógł podjąć działanie w postaci badań.

Czy można zrobić bezpłatne badanie na celiakie, Jakie badanie na celiakie jest najlepsze, Które badanie na celiakie wykryje ją skutecznie, Jaki jest koszt badań na celiakie

Czy można zrobić bezpłatne badanie na celiakie?
Jakie badanie na celiakie jest najlepsze?
Które badanie na celiakie wykryje ją skutecznie?
Jaki jest koszt badań na celiakie?

Czy można zrobić bezpłatnie badanie na celiakie?

Badanie na celiakie w Polsce wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i dzieci w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli są one wykonywane bezpłatnie. Wystarczy udać się do internisty, który na podstawie objawów wyda skierowanie na podstawowe badania. Potrzebna jednak będzie również wizyta u gastroenterologa, który jako specjalista będzie mógł zlecić dalsze badania lub wystawić diagnozę. Możliwe są również badania genetyczne, pomagające stwierdzić ryzyko zachorowania, jednakże na ich podstawie nie można wystawić diagnozy.

Jakie badanie na celiakie jest najlepsze?

Badania na celiakie wykonuje się na podstawie dolegliwości i zgłoszonych objawów celiakii przez pacjenta. Aby potwierdzić celiakie najlepiej zrobić badania serologiczne oraz biopsję tkanki jelit, jednakże wykonanie badania morfologii, czasu krzepnięcia krwi, czy też stężenia poziomu żelaza daje lepszy obraz do potwierdzenia diagnozy.

Które badanie na celiakie wykryje ją skutecznie?

Najbardziej skutecznym badaniem na celiakie są badania serologiczne, które polegają na określeniu stężenia przeciwciał przeciw endomysium, a także przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej. Aby badania były skuteczne, należy pamiętać, że nie wykonuje się ich podczas diety bezglutenowej, ponieważ ich wynik może być zaburzony i nierównomierny, co utrudni jedynie diagnozę. Równie skuteczna jest biopsja tkanki jelit, ale także próbki tkanek mogą zostać pobrane podczas badania endoskopowego. Uzyskane próbki są poddawane ocenie pod mikroskopem. Badanie to jest w stanie określić zanik kosmków jelitowych.

Jaki jest koszt badań na celiakie?

Badania na celiakie są wykonywane w Polsce całkowicie bezpłatnie, jednak można je wykonać również prywatnie. Cena badań zależy od tego, jakie zamierza się wykonywać. Komplet badań na przeciwciała kosztuje ok. 200 zł. Natomiast za biopsję jelit trzeba zapłacić nieco więcej, jej koszt wynosi ok. 320 zł. Najdroższe z badań są genetyczne, bo ich cena sięga nawet do 500 zł.