Wykrycie i leczenie nietolerancji pokarmowej

Nietolerancje pokarmowe nie są tym samym co alergie pokarmowe. To dwie odrębne diagnozy. Jej objawy mogą powstać nawet dopiero po kilku godzinach od momentu przyjęcia danego posiłku. Warto zapoznać się z najważniejszymi początkowymi informacjami na ten temat, aby wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę obserwując działanie swojego organizmu.

Jakie czynniki wpływają na rozwój nietolerancji pokarmowych?
W jaki sposób można zbadać nietolerancje pokarmowe?
Jakie objawy wskazują na posiadanie nietolerancji pokarmowych?
Czy nietolerancje pokarmowe można skutecznie wyleczyć?

Jakie czynniki wpływają na rozwój nietolerancji pokarmowych?

Nietolerancje pokarmowe mogą być związane z kilkoma czynnikami, które wpływają na jej dalszy rozwój. Do najczęstszych można zakwalifikować np. przewlekłe leczenie antybiotykami, chemioterapię albo radioterapię. Natomiast kolejnym czynnikiem może być obecność przewlekłych chorób jak np. choroby nowotworowe, zaburzenia układu odpornościowego itp. Z kolei nietolerancja laktozy jest jednym z najczęstszych powodów wywołujących objawy przewodu pokarmowego.

W jaki sposób można zbadać nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancje pokarmowe można zbadać zarówno w domu jak i zlecić jego wykonanie także w laboratorium. Te pierwsze przeprowadza się na podstawie pobranej próbki krwi z palca, a w laboratorium można zrobić jeden z licznych rodzajów badań obejmujących nawet setki produktów.

Jakie objawy wskazują na posiadanie nietolerancji pokarmowych?

Nietolerancje pokarmowe charakteryzują się najpierw wystąpieniem kilku objawów. Do najczęstszych z nich można zaliczyć m.in. dolegliwości układu pokarmowego jak ból brzucha albo wzdęcia, które mogą współwystępować z objawami układu nerwowego – migrena, depresja, zmęczenie. Dodatkowo mogą to być również problemy związane z układem ruchu – przewlekły ból stawów; skóry – wysypka, trądzik; a nawet układem hormonalnym – cukrzyca. Wszelkie objawy należy konsultować ze specjalistą.

Czy nietolerancje pokarmowe można skutecznie wyleczyć?

Nietolerancje pokarmowe można najskuteczniej wyeliminować nie spożywając w codziennej diecie wskazanych produktów, które zgodnie z uzyskanym wynikiem przeprowadzonego testu nie są we właściwy sposób tolerowane przez dany organizm. Dietę eliminacyjną dobiera się adekwatnie do wieku, płci i prowadzonego trybu życia.