Tarczyca – czym jest i jakie są najczęstsze choroby tarczycy?

tarczyca

Tarczyca to jeden z najważniejszych narządów, jakie posiadamy. Hormony, które wydziela, są bowiem niezbędne do życia, a ich niedobór lub nadmiar jest przez nas bardzo dotkliwie odczuwany. Sama tarczyca raczej nas nie boli, jednak nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego narządu powodują zarówno pogorszenie samopoczucia, jak i ogólnego stanu zdrowia. Co ważne, w chwili obecnej z chorobami tarczycy zmaga się większość kobiet w Polsce. Szacuje się, że nawet 50-60% z nich ma guzki lub zmiany ogniskowe [1].

Spis treści:
Czym jest tarczyca?
Choroby tarczycy
Tarczyca a wole
Diagnostyka chorób tarczycy
Artykuły o chorobach tarczycy

Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Haczek- Kluczewska, Specjalista Chorób Wewnętrznych, Specjalista Endokrynologii

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku: Niedoczynność tarczycy i Hashimoto – badania, dieta i suplementacja

Obserwuj nas na Instagramie: @zdrowatarczyca.info

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest położonym w obrębie szyi narządem, który składa się z dwóch płatów oraz łączącej je cieśni. Jej zadaniem jest przede wszystkim produkcja hormonów: tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Hormony te są wraz z krwią doprowadzane do każdej komórki w naszym organizmie. Są odpowiedzialne m.in za proces metabolizmu, a co za tym idzie – wpływają na naszą aktywność życiową. Poza T3 i T4 tarczyca wydziela jeszcze jeden hormon, kalcytoninę, której rola w układzie hormonalnym jest jednak niewielka.

Choroby tarczycy

Ponieważ sama tarczyca raczej rzadko boli, często choroby z nią związane diagnozowane są dopiero po dłuższym czasie bezowocnych poszukiwań przyczyny złego samopoczucia lub złego stanu zdrowia pacjenta. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z stanem nazywanym jako niedoczynność tarczycy – czyli, gdy narząd tarczycy wytwarza zbyt mało hormonów i konieczne jest ich uzupełnienie lekami. Rzadziej pacjenci chorują na nadczynność tarczycy, gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów, co również jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Inne choroby tarczycy, z którymi spotyka się lekarz endokrynolog w swojej codziennej praktyce zawodowej, to powiększenie tarczycy widoczne w obrazie USG, stan zapalny tarczycy oraz obecność guzków tego narządu.

Zobacz też: Objawy niedoczynności tarczycy [INFOGRAFIKA]

Tarczyca a wole

W kontekście chorób tarczycy dość często słyszy się termin „wole”. Mówi się na przykład, że pewne pokarmy są „wolotwórcze”. Czym zatem są te tajemniczo brzmiące wole? W medycynie tym terminem określa się powiększenie tarczycy wywołane przez różne czynniki. Wole powstają na skutek nieprawidłowej pracy tego narządu i mogą być umiejscowione na szyi, w klatce piersiowej czy za mostkiem. Tak umiejscowione wole tarczycowe można stwierdzić jedynie na zdjęciu RTG. Wole tarczycowe spotykamy zarówno przy niedoczynności tarczycy, jak i jej nadczynności oraz przy właściwym wydzielaniu hormonów. Wyróżniamy:

  • wole guzkowe (inaczej guzowe czy guzowate) – mogą, ale nie muszą, wiązać się z powiększeniem tarczycy;
  • wole miąższowe – powiększona tarczyca, ale bez guzków;
  • wole proste – powiększona tarczyca, zbudowana z prawidłowej tkanki;
  • wole zamostkowe (wewnątrzpiersiowe) – tarczyca sięga do klatki piersiowej, poniżej mostka [2].

Diagnostyka chorób tarczycy

Diagnostyka chorób tarczycy zawsze wymaga wizyty u specjalisty endokrynologa. Do stwierdzenia rodzaju nieprawidłowości wykorzystywane są:

  • badanie USG tarczycy;
  • oznaczenie hormonów tarczycy w badaniu laboratoryjnym – TSH, FT3, FT4, a także przeciwciała przeciwtarczycowe (przede wszystkim aTPO, TRAB);
  • scyntygrafia tarczycy – badanie wychwytu substancji promieniotwórczych przez tarczycę (z użyciem jodu promieniotwórczego);
  • biopsja (w przypadku guzków tarczycy).

Więcej informacji o chorobach tarczycy

choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto – co to jest?

Choroba Hashimoto – ta brzmiąca nieco egzotycznie nazwa dotyczy bardzo popularnej w Polsce choroby tarczycy. Jest to jedno z najczęściej występujących obecnie schorzeń tego organu, które dotyka 10 razy częściej kobiet niż mężczyzn [1]. Na czym polega choroba Hashimoto? W …

0 komentarzy
niedoczynność tarczycy subkliniczna pierwotna i wtórna

Niedoczynność tarczycy – subkliniczna, pierwotna i wtórna

Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, która prowadzi do spowolnienia metabolizmu. U ponad 90% osób z niedoczynnością tarczycy przyczyną jest choroba Hashimoto. Musimy również wiedzieć, że istnieje kilka typów niedoczynności: subkliniczna, pierwotna i wtórna. Spis treści: Subkliniczna niedoczynność …

0 komentarzy
niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy dotyczy ok. 4-10% populacji i 3-7 razy częściej występuje u kobiet [1]. Ten niedobór hormonów tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu, a w konsekwencji takie objawy jak np. wyższa masa ciała, suchość skóry, zmęczenie czy zaparcia. Jakie są przyczyny niedoczynności, …

0 komentarzy
Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Nadczynność tarczycy wiąże się z nadmierną produkcją hormonów tego organu. W konsekwencji pojawiają się objawy, np. spadek masy ciała, nadpobudliwość czy kołatanie serca. Skąd bierze się nadczynność, w jaki sposób zdiagnozować tę nieprawidłowość i jak leczyć? Spis treści: Przyczyny nadczynności …

0 komentarzy
Hashimoto objawy

Hashimoto – objawy

Objawy Hashimoto to temat często poruszany w Internecie. Pacjentki na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych chętnie wymieniają się informacjami na temat tego, jakie dolegliwości może wywoływać ta choroba. Tymczasem – wbrew krążącym opiniom – sama choroba Hashimoto jest bezobjawowa. Objawy, …

0 komentarzy

Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Haczek- Kluczewska

Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Haczek- Kluczewska, Specjalista Chorób Wewnętrznych, Specjalista Endokrynologii

Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Byłam asystentem w Oddziale Chorób Wewnętrznych Kliniki Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych Centralnego Szpitala Medycznego w Katowicach oraz w Klinice Endokrynologii Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii. Więcej 


Źródła:

[1] J. Belowski, Tarczyca – podstawowe informacje, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca-podstawowe-informacje, dostęp: 10.09.2018.
[2] J. Belowski, Choroby tarczycy w skrócie, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca-podstawowe-informacje, dostęp: 10.09.2018.

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: Iurii Sokolov/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *