Objawy celiakii – kiedy można mieć pewność, że to ona?
Wiele chorób przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo. Jednak są też schorzenia, których objawy mogą być odpowiednie dla kilku różnych schorzeń. Kiedy zaczynamy mieć dolegliwości ze strony układu pokarmowego też można mieć wątpliwości, czym są spowodowane. A co można powiedzieć o celiakii? Niestety również i tutaj można mieć bardzo nasilone objawy lub nie mieć ich wcale.
Kiedy występują pierwsze objawy celiakii?
Jakie są jelitowe objawy celiakii?
Jakie są pozajelitowe objawy celiakii?
Czy wiek ma wpływ na objawy celiakii?
Kiedy występują pierwsze objawy celiakii?
Bardzo różny jest wiek chorych, u których wykrywa się celiakię. Spowodowane jest to między innymi tym, że każda osoba może mieć inne objawy lub wręcz bezobjawowy przebieg, który trwa wiele lat, zanim dana osoba zostanie zdiagnozowana. Jednak już u 5 miesięcznych dzieci można rozpoznać wczesny etap celiakii. Dzieje się tak, ponieważ na tym etapie rozszerza się dietę dziecka o gluten. Szacuje się jednak, że najczęściej celiakia jest rozpoznawana u osób między 30. a 50. rokiem życia. Choć pierwsze objawy celiakii mogą wystąpić o wiele wcześniej.
Jakie są jelitowe objawy celiakii?
Do jelitowych objawów celiakii można zaliczyć przede wszystkim bóle i wzdęcia brzucha pojawiające się nawet kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Są one długotrwałe i niezwykle bolesne. Można też mieć biegunki zarówno tłuszczowe jak i wodniste. A to wszystko może prowadzić do utraty masy ciała i nagłego chudnięcia. Jednak są też osoby, które zamiast biegunek będą walczyć z zaparciami.
Jakie są pozajelitowe objawy celiakii?
Celiakia ma też bardzo dużo i co gorsza różnorodnych objawów pozajelitowych. Między innymi są to objawy niedoborowe, niski wzrost, wysoki poziom cholesterolu, ciągłe zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Wielu chorych skarży się również na uporczywe bóle głowy czy problemy skórne. Ta choroba bardzo często łączy się też z innymi chorobami autoimmunologicznymi np. z chorobą Hashimoto. U dzieci obserwuje się również niedorozwój szkliwa zębnego, a u wszystkich mogą pojawiać się często afty i wrzodziejące zapalenie jamy ustnej.
Czy wiek ma wpływ na objawy celiakii?
Pełnoobjawową, zwaną też klasyczną, celiakię najłatwiej zauważyć u dzieci, kobiet w ciąży i osób w wieku powyżej 65 lat. Można więc powiedzieć, że bardzo młody wiek, jak i podeszły mają wpływ na objawy celiakii. Jednakże objawy skórne celiakii najczęściej pojawiają się między 14. a 40. rokiem życia. Dlatego niektóre objawy mogą być powiązane z wiekiem, ale w zasadzie każda osoba może mieć inny przebieg choroby.