Objawy celiakii- jakie są?

Celiakia jest coraz popularniejszą chorobą i na pewno daje wiele różnego rodzaju objawów. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można je rozpoznać, aby mieć pewność co do tego, że to właśnie ta choroba. Na pewno warto obserwować swój organizm, ponieważ jest to najważniejsze podczas poszukiwania przyczyny choroby. Objawy celiakii mogą być bowiem mylone z innymi chorobami i na pewno trzeba je wykluczyć.

Jak można rozpoznać objawy celiakii, Jakie są objawy celiakii skąpoobjawowej, Jakie są objawy celiakii pełnoobjawowej, Jakie są objawy celiakii ukrytej

Jak można rozpoznać objawy celiakii?
Jakie są objawy celiakii skąpoobjawowej?
Jakie są objawy celiakii pełnoobjawowej?
Jakie są objawy celiakii ukrytej?

Jak można rozpoznać objawy celiakii?

Objawy celiakii mogą być mylone z innymi chorobami i niestety często się tak dzieje. Choroba objawia się biegunkami lub wręcz przeciwnie, zaparciami. Do tego dochodzą problemy po jedzeniu, czyli wzdęcia brzucha oraz przede wszystkim jego silne bóle. Takie objawy mogą być jednak niecharakterystyczne i występować o różnym nasileniu. Najlepszym sposobem będzie więc wykonanie precyzyjnych badań na  celiakię.

Jakie są objawy celiakii skąpoobjawowej?

W przypadku celiakii skąpoobjawowej sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nie daje ona pełnego obrazu objawów. Przede wszystkim mogą być to objawy, które pojawiają się tylko od czasu do czasu i nie są zbytnio dokuczliwe. Takimi objawami są ból brzucha lub wzdęcia po jedzeniu, ale w niezbyt zaawansowanej postaci, przez co mylone są z innymi chorobami.

Jakie są objawy celiakii pełnoobjawowej?

Celiakia pełnoobjawowa może dawać bardzo widoczne i zaawansowane objawy, takie jak właśnie ból brzucha po każdym źle dopasowanym posiłku, wzdęcia, mdłości, gazy i naprzemienne biegunki oraz zaparcia. Choroba w takiej postaci jest bardzo uciążliwa i bez wątpienia uprzykrza życie. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest wykonanie potrzebnych badań, aby ją potwierdzić lub wykluczyć i móc odpowiednio leczyć.

Jakie są objawy celiakii ukrytej?

Celiakia ukryta przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów, co często sprawia, że nie jest brana pod uwagę jako choroba. Pojawiają się raczej sporadyczne bóle brzucha, które nie zawsze związane są z następującymi posiłkami Celiakia ukryta, bardzo często bywa mylna i niełatwa do odkrycia.