Niedoczynność tarczycy – co warto wiedzieć?

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy, Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy, Czy niedoczynność tarczycy jest niebezpieczna, Co robić jak się ma niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów. Konsekwencją jest przede wszystkim spowolnienie metabolizmu. Ta nieprawidłowość dotyczy nawet 4-10% osób, częściej kobiet. Jak objawia się niedoczynność tarczycy i jak ją leczyć? Sprawdź!

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?
Czy niedoczynność tarczycy jest niebezpieczna?
Co robić, jak się ma niedoczynność tarczycy?

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Wiele kobiet zastanawia się, jakie są objawy niedoczynności tarczycy. Tak naprawdę mogą być różnorodne i u każdej osoby trochę inne. Do możliwych symptomów należą przede wszystkim przybieranie na wadze, przewlekłe zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, suchość skóry, wypadanie włosów, obrzęki, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy problemy z płodnością.

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

A jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy? Najczęściej to choroba Hashimoto lub inne zapalenie tarczycy powodujące jej nieprawidłową pracę. Stan ten może wiązać się też z brakiem tarczycy (np. gdy zostanie wycięta z powodów medycznych), uszkodzeniem przysadki mózgowej, niedoborem jodu czy z wrodzonymi wadami organu.

Czy niedoczynność tarczycy jest niebezpieczna?

Zatem czy niedoczynność tarczycy jest niebezpieczna? Każdy stan odbiegający w organizmie od normy niekorzystnie odbija się na stanie zdrowia i samopoczuciu. Nieleczona niedoczynność tarczycy ma szereg nieprzyjemnych objawów i powikłań. Warto zatem kontrolować pracę tarczycy i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości pozostawać pod opieką specjalisty.

Co robić, jak się ma niedoczynność tarczycy?

Chcesz wiedzieć, co robić, jak się ma niedoczynność tarczycy? W takiej sytuacji konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Polega ono na podawaniu hormonów w dawkach dopasowanych do wyników badań.

Leczona niedoczynność tarczycy nie powinna dawać już żadnych objawów. Jeśli mimo odpowiedniej dawki leku etc. nieprzyjemne symptomy nadal się utrzymują, warto zbadać się w kierunku chorób często towarzyszących, m.in. celiakii (która nieleczona daje podobne objawy, np. zmęczenie, suchość skóry, wypadanie włosów czy spadek nastroju).