Leczenie Hashimoto
Hashimoto jest bardzo znaną chorobą i dotyka coraz większą liczbę ludzi. Jest to wyjątkowo trudna dolegliwość. Co warto o niej wiedzieć i jak ją leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Leczenie Hashimoto – co warto wiedzieć o Hashimoto
Leczenie Hashimoto – jakie badania zrobić
Leczenie Hashimoto – dlaczego warto zbadać również celiakię?
Leczenie Hashimoto – do jakiego lekarza się zgłosić?
Leczenie Hashimoto – co warto wiedzieć o Hashimoto
Hashimoto to choroba, która objawia się przewlekłym zapaleniem tarczycy. Przez to stopniowo zostaje niszczony ten gruczoł i następuje spadek hormonów, które on wytwarza. Jest to choroba autoimmunologiczna, czy taka gdzie własny układ odpornościowy atakuje i niszczy swoje własne tkanki oraz komórki. To jedna z najczęstszych przyczyn występowania niedoczynności tarczycy.
Leczenie Hashimoto – jakie badania zrobić
Aby zdiagnozować chorobę Hashimoto należy przeprowadzić odpowiednie szczegółowe badania laboratoryjne. Są to badania, które pozwalają na:
– oznaczenie poziomu TSH w surowicy – podwyższony występuje w niedoczynności tarczycy,
– oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TG oraz anty-TPO,
– zaznaczenie poziomu hormonów tarczycy trójjodotyroniny (fT3) i tyroksyny (fT4) w surowicy krwi.
Wykonać można również biopsję aspiracyjną cienkoigłową jak i USG tarczycy, lecz nie są to konieczne działania, aby można było postawić diagnozę.
Leczenie Hashimoto – dlaczego warto zbadać również celiakię?
Hashimoto oraz celiakia objawiają się podobnie i nie wiemy wtedy z którą chorobą mamy do czynienia. Dlatego zaleca się, aby wykonać badania pozwalające zdiagnozować zarówno Hashimoto jak i celiakię. Diagnoza, która jest poprawna jest bardzo często długim procesem. Zdarza się, że za pojawiające się objawy obwiniamy tarczycę, a to celiakia je powoduje albo przez nią występuje ich nasilenie.
Wspólnymi objawami Hashimoto oraz celiakii są:
– ospałość,
– zmęczenie,
– depresja,
– smutek,
– przygnębienie,
– stany lękowe,
– rozdrażnienie,
– nerwowość,
– rozchwianie emocjonalne,
– uczucie otępienia,
– apatia,
– problemy ze snem,
– wypadanie włosów,
– problemy z koncentracją,
– utrata wagi,
– bóle stawów,
– problemy skórne,
– problem ze schudnięciem,
– opuchnięta twarz,
– ból żołądka.
Leczenie Hashimoto – do jakiego lekarza się zgłosić?
Zgłosić należy się do tyreologa, czyli takiego lekarza, który zajmuje się wszelkiego rodzaju chorobami tarczycy między innymi: wolem tarczycowym, nowotworami tarczycy, chorobą Hashimoto, guzami i guzkami na tarczycy, czy chorobą Gravesa-Basedowa. Te choroby współwystępują z nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością tarczycy. Jeżeli podejrzewasz u siebie Hashimoto to powinieneś zgłosić się do tyreologa.