Hashimoto – objawy choroby

Jakie są objawy Hashimoto u dzieci, Jakie są objawy Hashimoto u dorosłych, Jakie badania zrobić przy objawach Hashimoto, Gdzie zrobić badania na Hashimoto objawy

Choroba Hashimoto charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy, powodującym stopniowe upośledzenie funkcji tego organu. Choroba sama w sobie praktycznie nie daje swoistych objawów i może rozwijać się latami. Jednakże, toczące się zapalenie wywołuje w końcu niedoczynność tarczycy, objawiającą się wieloma przykrymi dolegliwościami.

Jakie są objawy Hashimoto u dzieci?
Jakie są objawy Hashimoto u dorosłych?
Jakie badania zrobić przy objawach Hashimoto?
Gdzie zrobić badania na Hashimoto objawy?

Jakie są objawy Hashimoto u dzieci?

W przeciwieństwie do osób dorosłych, choroba Hashimoto u dzieci częściej objawia się charakterystycznym wolem (masa na szyi, poruszająca się podczas połykania). Dzieci chore na Hashimoto wolniej rosną, a nawet przestają rosnąć. Jednocześnie możliwe jest przedwczesne dojrzewanie płciowe. Występują także objawy natury psychicznej, takie jak: niestabilność emocjonalna, trudności z uczeniem się, apatia bądź rozdrażnienie. Ponadto możliwe są zaparcia, wypadanie włosów, przesuszenie skóry, osłabienie i nadwaga, pomimo diety o odpowiedniej kaloryczności.

Jakie są objawy Hashimoto u dorosłych?

Objawy Hashimoto u dorosłych pokrywają się w większości z objawami obserwowanymi u dzieci – to tak naprawdę objawy niedoczynności tarczycy. Choroba zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Dorośli obarczeni Hashimoto mogą borykać się m.in. z: przewlekłym osłabieniem i sennością, problemami z koncentracją, przygnębieniem. W niedoczynności tarczycy skóra staje się sucha, włosy zaczynają wypadać. Mięśnie i stawy bolą, pojawia się też uczucie zimna, a niemal każdy wysiłek skutkuje dusznością i osłabieniem. Charakterystyczne jest także wspomniane już wcześniej przybieranie na wadze.

Jakie badania zrobić przy objawach Hashimoto?

Podstawowe badania wykonywane w celu diagnozy Hashimoto to badanie palpacyjne, USG tarczycy, oznaczenie poziomu TSH (tyreotropina) oraz wolnych hormonów fT3 i fT4 (tyroksyna i trójjodotyronina) we krwi. Bardziej zaawansowaną metodą są badania przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO i anty-TG. W przypadku wykrycia guzków podczas testu palpacyjnego i obrazowego, specjalista może zalecić tzw.: biopsję cienkoigłową w celu dalszej diagnostyki.

Gdzie zrobić badania na Hashimoto objawy?

Badania do diagnostyki choroby Hashimoto może zlecić lekarz rodzinny i lekarz specjalista, możliwe jest też samodzielne wykupienie pakietów badań
i późniejsze skonsultowanie ich wyników z lekarzem. Testy wykonuje się w laboratoriach analiz medycznych, szpitalach i przychodniach.