Kto powinien zbadać się pod kątem występowania celiakii?

Z każdym rokiem zwiększa się ilość osób chorujących na celiakię. Większość ludzi bardzo długo żyję z tym schorzeniem nie wiedząc o tym. Warto wykonać diagnostykę pod kątem celiakii, w przypadku, gdy chorujemy już na jakąś chorobę o podłożu autoimmunologicznym.

Czy mając Hashimoto powinno się zrobić badanie celiakii, Kto powienien zdecydować się na badanie celiakii, Ile trzeba czekać na wyniki badania celiakii, Jakie badania na celiakię trzeba zrobić, aby jej diagnostyka była pełna

Czy mając Hashimoto powinno się zrobić badanie celiakii?
Kto powienien zdecydować się na badanie celiakii?
Ile trzeba czekać na wyniki badania celiakii?
Jakie badania na celiakię trzeba zrobić, aby jej diagnostyka była pełna?

Czy mając Hashimoto powinno się zrobić badanie celiakii?

Chorobę Hashimoto i celiakię łączy jeden bardzo istotny czynnik, mianowicie obie te choroby mają podłoże autoimmunologiczne. U osób cierpiących na Hashimoto przez organizm produkowane są przeciwciała niszczą tarczycę. Natomiast przy celiakii organizm chorego produkuje przeciwciała wyniszczające jelita, a dokładniej kosmki jelitowe niezbędne do wchłaniania witamin i substancji odżywczych ze spożywanej żywności oraz substancji czynnych zawartych w lekach i suplementach diety. Obie choroby bardzo często ze sobą współwystępują. Statystyki wskazują, że co 30 osoba z chorobą Hashimoto może jednocześnie cierpieć na celiakię, a połowa chorych na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy posiada geny odpowiedzialne za występowanie celiakii. Warto mieć tego świadomość, ponieważ objawy obu tych chorób są bardzo do siebie zbliżone, przez co często celiakia długo rozwija się niezauważona. Każda osoba chorująca na Hashimoto, powinna zbadać się pod kątem celiakii.

Kto powinien zdecydować się na badanie celiakii?

Badania zalecane są w przypadku osób z objawami mogącymi wskazywać na obecność celiakii takimi jak: bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, niedokrwistość, anemia, spadek masy ciała, zaburzenia zachowania. Ponad to u dzieci, których rodzice chorują na celiakie, oraz u osób chorujących na: chorobę Dühringa, cukrzyce typu I, schorzenia tarczycy, chorobę Leśniewskiego-Crohna , zespół Downa, bezpłodność.

Ile trzeba czekać na wyniki badania celiakii?

Wynik badania zazwyczaj dostępny jest w ciągu dwóch tygodni od dnia jego wykonania. Bardzo rzadko czas oczekiwania na wynik wydłuży się, sporadycznie zdarzają się przypadki, w których należy pobrać kolejną próbkę do testu.

Jakie badania na celiakię trzeba zrobić, aby jej diagnostyka była pełna?

Każda osoba podejrzewająca u siebie celiakię lub mająca osoby chore na nią w swojej rodzinie powinna wykonać badania diagnostyczne. Jakie badania na celiakię najlepiej wykonać, aby mieć pewność czy cierpimy na celiakię?

Pełna diagnostyka celiakii oparta jest na trzech różnych badaniach: