Jod a Hashimoto

Jod a Hashimoto - czy suplementacja jodem jest wskazana, Jod a Hashimoto - co mają ze sobą wspólnego, Czy jod szkodzi w Hashimoto, Jod a hashimoto - ile go spożywać przy tej chorobie

Hashimoto jest chorobą, która wynika ze źle funkcjonującej tarczycy. Oczywiście można ją leczyć za pomocą odpowiednich lekarstw, ale bardzo pozytywny skutek przyniesie także regularna suplementacja jodem. Należy więc sprawdzić, kiedy jod okazuje się niezbędny do tego, aby Hashiomoto było mniej dokuczliwe.

Jod a Hashimoto – czy suplementacja jodem jest wskazana?
Jod a Hashimoto – co mają ze sobą wspólnego?
Czy jod szkodzi w Hashimoto?
Jod a hashimoto – ile go spożywać przy tej chorobie?

Jod a Hashimoto – czy suplementacja jodem jest wskazana?

Jod a Hashimoto? Zwykło się mówić o tym, iż odpowiednio wysoka suplementacja jodu jest, jak najbardziej wskazana przy chorobie tarczycy. Okazuje się jednak, że niekoniecznie! Ważny jest bowiem rodzaj choroby. W przypadku Hashimoto dodatkowa suplementacja jodu może okazać się nawet szkodliwa, co doprowadzi do zaostrzenia autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

Jod a Hashimoto – co mają ze sobą wspólnego?

Choć często jod uznawany był za pierwiastek wręcz zbawienny wśród osób z Hashimoto, dziś już wiadomo, że jego nadmiar zaostrza tę chorobę. Jego nadmiar może wywołać nawet oksydacyjne uszkodzenie tarczycy! Ten pobierany z pokarmu jest przetwarzany przez tarczycę, ale jego nadmiar może pogłębiać jej uszkodzenia, dlatego też dodatkowe uzupełnianie jodu jest wręcz nie wskazane.

Czy jod szkodzi w Hashimoto?

Najnowsze badania jasno wskazują na to, iż nadmiar jodu w chorobie Hashimoto może znacząco pogorszyć stan chorującego. To właśnie dlatego należy zachować umiar i poza jodem, który znajduje się w powietrzu, czy pożywieniu, nie wolno uzupełniać go w inny sposób. Osoby, które cierpią na Hashimoto, po takiej suplementacji mogą poczuć się znacznie gorzej, a ich stan chorobowy stanie się jeszcze poważniejszy.

Jod a hashimoto – ile go spożywać przy tej chorobie?

Najlepiej zachować umiar. Wskazane więc będzie nieprzyjmowanie żadnych tabletek, które mają na celu uzupełnienie braków jodu. Jeśli już, warto wybierać połączenie jodu z selenem. Suplementację jodem warto wprowadzić jedynie w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Wtedy wskazaną dawką jest nawet 220-300 mcg na dobę. Ważne jest jednak, aby za każdym razem skonsultować to bezpośrednio z lekarzem.