Kiedy i jak wprowadzić suplementację jodem

Kiedy suplementacja jodem jest wskazana

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania całego organizmu. Dostarczyć go można spożywając m.in sól jodowaną czy ryby, zwłaszcza morskie lub w postaci suplementów. Jego ilość w ludzkim ciele zaburzają toksyny środowiskowe, największym zagrożeniem są bromowane środki zmniejszające palność. Prowadzone w 1992-1993 badania na terenie Polski wykazały, że duża część społeczeństwa (z wyjątkiem osób zamieszkujących tereny nadmorskie) cierpi na niedobory jodu.
Do czego nam jednak jest tak potrzebny? Uczestniczy on w procesie trawienia, pracy układu krwionośnego oraz jest niezastąpiony dla kobiet w okresie ciąży i późniejszego karmienia.

Kiedy suplementacja jodem jest wskazana?
Kiedy nie powinno się stosować suplementacji jodem?
Dlaczego warto suplementować jod w trakcie ciąży?
Jak określić dzienne zapotrzebowanie na spożycie jodu?

Kiedy suplementacja jodem jest wskazana?

Suplementacja jodem wskazana jest w sytuacji, kiedy zaobserwujemy takie objawy jak: wypadanie włosów, łamanie się paznokci, obniżenie odporności na stres czy spadek chęci życia. Dodatkowo jego niedobór wpływa również na obniżenie poziomu hormonów płciowych, między innymi estrogenów, w ostateczności może doprowadzić również do niedoczynności tarczycy. Preparaty z jodkiem potasu, dostępne w aptekach. Powinny być suplementowane przy posiłku, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kiedy nie powinno się stosować suplementacji jodem?

Przeciwwskazaniem do suplementacji jodu jest nadczynność tarczycy lub podejrzenie nowotworu tarczycy. Osoby z nadczynnością tarczycy nie muszą się jednak martwić o wypoczynek nad morzem, jeśli jednocześnie przyjmują leki z wyrównaniem stężenia.
Długotrwałe wahania stężenia jodu mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób, jak na przykład: osteoporozy czy nowotworu (zwłaszcza piersi). Istnieje również możliwość uczulenia się na jod, jednak tylko jeśli mowa o wysokich dawkach, podawanych dożylnie- nie o przyjmowaniu w sposób fizjologiczny.

Dlaczego warto suplementować jod w trakcie ciąży?

Niedobór jodu u kobiet ciężarnych może prowadzić do nieodwracalnych skutków, jak uszkodzenie mózgu lub przerostu tarczycy u płodu. Jest również przyczyną przedwczesnego porodu, czy poronień.

Już w 12 tygodniu ciąży tarczyca dziecka przeprowadza własną syntezę jodu, korzystając z zapasów matki. Ponadto u kobiet ciężarnych wzrasta ilość estrogenów, które również wpływają na obniżenie ilości aktywnych hormonów w tarczycy.

Jak określić dzienne zapotrzebowanie na spożycie jodu?

Dzienne zapotrzebowanie na suplementację jodem jest uzależnione od wieku i stanu fizjologicznego organizmu, średnio wynosząc od 40 do 300 mikrogramów dziennie. Szacuje się, że przeciętna dieta powinna dostarczać około 100-200 mikrogramów jodu na dzień. Do zatrucia jodem może dojść w przypadku 20-krotnego przekroczenia dziennej zalecanej dawki, tzn. 2mg/dz.