Jak celiakia daje o sobie znać

Celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Związana jest z nietolerancją glutenu, która dotyka obecnie jednego na sto mieszkańców Europy. Na chwilę obecną nie jest całkowicie uleczalna, ale zmiana nawyków żywieniowych umożliwia normalne funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęstsze objawy celiakii i jak należy je interpretować.

Jakie objawy celiakii są wskazaniem do badań na celiakię, Czy można mieć objawy celiakii a nie mieć choroby, Czy zawsze objawy celiakii są jednoznaczne, Kiedy objawy celiakii zaczynają być uporczywe

Jakie objawy celiakii są wskazaniem do badań na celiakię?
Czy można mieć objawy celiakii a nie mieć choroby?
Czy zawsze objawy celiakii są jednoznaczne?
Kiedy objawy celiakii zaczynają być uporczywe?

Jakie objawy celiakii są wskazaniem do badań na celiakię?

Jeśli pojawiają się u nas symptomy takie jak: wzdęcia brzucha, biegunka, nudności, spadek energii, częste uczucie wyczerpania, anemia, spadek masy ciała, wysypki skórne, niedobór wapnia czy powolny wzrost u dzieci, mogą być to objawy celiakii. Warto podkreślić, że nie muszą one występować jednocześnie, są jednak wskazaniem do wykonania odpowiednich badań na celiakię. Nie warto z nimi zwlekać, ponieważ celiakia prowadzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych, co może skutkować osłabieniem układu odpornościowego i zwiększeniem podatności na inne choroby.

Czy można mieć objawy celiakii a nie mieć choroby?

Niekiedy objawy, które mogą być kojarzone z celiakią, okazują się nie mieć z nią związku. Prawdziwą ich przyczyną mogą być inne zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego, a także długotrwały stres, alergia na określony produkt spożywczy, brak pełnowartościowej diety bądź zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem, który wystawi odpowiednią diagnozę.

Czy zawsze objawy celiakii są jednoznaczne?

Nie każdy organizm daje takie same sygnały. Objawy celiakii mogą występować u różnych osób w różnym natężeniu. U niektórych objawy są silne, a u innych mogą być one skąpe lub bardzo trudne do rozpoznania. W ostatnim przypadku obraz jelita jest prawidłowy, jednak w krwi obecne są charakterystyczne przeciwciała.

Kiedy objawy celiakii zaczynają być uporczywe?

Celiakia objawia się najczęściej u małych dzieci, w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat. Wtedy symptomy są najbardziej intensywne. Jeśli choroba nie zostanie wykryta i pacjent nie podda się adekwatnym zaleceniom, kolejne nasilenie objawów celiakii pojawia się między 20. a 40. rokiem życia. Rozpoznanie dolegliwości w późnej fazie życia należy do rzadkości.