Czy przy chorobie Hashimoto ciąża jest możliwa?

Hashimoto ciąża

Choroba Hashimoto i inne choroby tarczycy mogą powodować problemy z zajściem w ciążę oraz powikłania (np. poronienia) – szczególnie w sytuacji, gdy wahania hormonalne są znaczne. Świadomość nieprawidłowości hormonalnych i wdrożenie odpowiedniego leczenia są bardzo ważne, ponieważ w wielu przypadkach pozwalają na szczęśliwe rodzicielstwo. W jaki sposób Hashimoto wpływa na ciążę i co robić w sytuacji, gdy leczenie nie przynosi efektu lub gdy poziom hormonów jest unormowany, a mimo tego problemy z płodnością i poronieniami występują nadal?

Spis treści:

Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność i zajście w ciążę?
Jak przeciwdziałać problemom z płodnością przy Hashimoto?
Kiedy dieta bezglutenowa przy Hashimoto może wspomóc płodność?

Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność i zajście w ciążę?

Hashimoto może mieć wpływ na ciążę – jednym z objawów choroby często są problemy z płodnością. W wyniku zaburzeń pracy tarczycy gospodarka hormonalna jest rozregulowana, co może utrudniać poczęcie. U kobiet z zapaleniem tarczycy mogą wystąpić np. problemy z cyklem miesiączkowym i owulacją (a brak owulacji uniemożliwia zajście w ciążę). Wpływ często ma też nieprawidłowe działanie układu odpornościowego.

Choroba nierzadko oddziałuje także na rozwój płodu, zakłócając go i hamując jego wzrost. W efekcie przy Hashimoto zwiększone jest ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu.

Zauważalna jest tendencja do zwiększonej częstości poronień i problemów z zajściem w ciążę u kobiet, u których rozpoznano chorobę Hashimoto lub stwierdzono samo podwyższenie mianem przeciwciał aTPO (to nie synonim), nawet przy prawidłowych poziomach hormonów tarczycy [2].

Jak przeciwdziałać problemom z płodnością przy Hashimoto?

Na podstawie wyników badań, indywidualnych uwarunkowań pacjentki i wywiadu lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli Hashimoto idzie w parze z niedoczynnością tarczycy, konieczne jest podawanie odpowiedniej dawki hormonów.

Dużą rolę w leczeniu ma także wiedza na temat innych chorób autoimmunologicznych, które często współwystępują z Hashimoto. Aż 50% kobiet z Hashimoto ma geny celiakii (trwałej nietolerancji glutenu) [1]. To choroba, która nieleczona również niekorzystnie wpływa na płodność i możliwość donoszenia ciąży, a także utrudnia leczenie Hashimoto.

Dlaczego? Organizm osoby chorej po spożyciu glutenu produkuje przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe i zaburzają przyswajanie ważnych składników odżywczych (co wiąże się z występowaniem niedoborów, m.in. kwasu foliowego czy żelaza). Zakłócone jest także wchłanianie podawanych leków.

Kiedy dieta bezglutenowa przy Hashimoto może wspomóc płodność? Diagnostyka i leczenie celiakii

Gdy kobieta choruje jednocześnie na Hashimoto i celiakię, kluczowe jest wykrycie trwałej nietolerancji glutenu jak najwcześniej. W jaki sposób leczenie celiakii przy Hashimoto może pomóc zajść w ciążę? Ważną rolę odgrywa tutaj zmodyfikowana dieta.

U 20% osób z celiakią i Hashimoto już po roku od przejścia na dietę bezglutenową następuje remisja choroby i przywrócenie poprawnej pracy tarczycy [1].

Nie wszystkie osoby chore na Hashimoto muszą stosować ścisłą dietę bezglutenową. Dotyczy to tylko tych, u których zdiagnozowano trwałą nietolerancję glutenu. Zanim kobieta planująca ciążę lub będąca już w ciąży z Hashimoto przejdzie na dietę bezglutenową, należy wykonać badania w kierunku celiakii.

Jak zdiagnozować celiakię? Badanie DNA może wykluczyć w 100% chorobę (poprzez identyfikację genów DQ2/DQ8 odpowiedzialnych za jej rozwój). Do potwierdzenia choroby potrzebne są dalsze badania, w tym testy serologiczne i biopsja jelita. Dzięki nim możliwe jest postawienie właściwej diagnozy, a pacjentka zyskuje informację, czy dieta eliminacyjna (bezglutenowa) będzie dla niej korzystna.

Zobacz też: Poronienie a choroba Hashimoto

Źródła:

[1] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.

[2] J. Belowski, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, Hashimoto a ciąża, http://www.endokrynologia.net/tarczyca/hashimoto-ciaza.

Autor: zdrowatarczyca.info | Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *