Hashimoto a ciąża

Według badań statystycznych ponad siedemset tysięcy osób w Polsce musi się borykać z chorobą Hashimoto. Ogólnie rzecz biorąc Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która objawia się wypadaniem włosów, ciągłym zmęczeniem, suchą skórą, obfitymi miesiączkami, wysokim cholesterolem oraz problemami z pamięcią i koncentracją. Hashimoto może okazać się szczególnie problematyczne dla kobiet w ciąży.

Hashimoto ciąża - dlaczego zajście w ciążę jest trudne,Hashimoto ciąża - jak wygląda planowanie ciąży, Hashimoto ciąża - czy jest potrzebna specjalna dieta, Jak wygląda leczenie Hashimoto w ciąży

Hashimoto ciąża – dlaczego zajście w ciążę jest trudne?
Hashimoto ciąża – jak wygląda planowanie ciąży?
Hashimoto ciąża – czy jest potrzebna specjalna dieta?
Jak wygląda leczenie Hashimoto w ciąży?

Hashimoto ciąża- dlaczego zajście w ciążę jest trudne?

Hashimoto wiąże się z rozregulowaniem tarczycy– bardzo ważnego gruczołu produkującego hormony, warunkującego prawidłowe bicie serca oraz działanie układu nerwowego. Nieprawidłowe działanie tego narządu wpływa negatywnie na płodność kobiety. Upośledzone wydzielanie hormonów prowadzi do wzrostu stężenia prolaktyny (hormon odpowiedzialny za owulację). Brak owulacji uniemożliwia zajście w ciąże. Natomiast nadprodukcja może prowadzić do poronień. Statystycznie rzecz biorąc, ryzyko poronienia z Hashimoto jest dwukrotnie wyższe. Warto również wspomnieć, że Hashimoto zwiększa szanse na wystąpienie wad rozwojowych u dziecka.

Hashimoto ciąża- jak wygląda planowanie dziecka?

Kobieta chora na Hashimoto planująca ciąże powinna wykonać badanie diagnostyczne w kierunku pracy gruczołu tarczowego. Jeżeli praca gruczołu okaże się nieprawidłowa, należy ją uregulować, obniżając poziom przeciwciał. W razie konieczności kobieta powinna brać lewotyroksynę.

Hashimoto ciąża- czy potrzebna jest specjalna dieta?

Prawidłowa dieta w przypadku Hashimoto jest kluczowa. Osoby chore powinny swoją dietę opierać na dwudziestu procentach białka, trzydziestu procentach tłuszczów oraz pięćdziesięciu procentach węglowodanów. Witaminami, które warto przyjmować, są między innymi jod, selen, cynk, żelazo oraz witamina D.

Jak wygląda leczenie Hashimoto w ciąży?

Leczenie w głównej mierze opiera się na przyjmowaniu leków regulujących pracę tarczycy. Ważne są regularnie przeprowadzane badania (do dwudziestego szóstego tygodnia przynajmniej raz w miesiącu, natomiast między dwudziestym szóstym tygodniem a porodem badanie tarczycowe można wykonać tylko raz).