Hashimoto a celiakia – czy zawsze są ze sobą związane?

Czy każda osoba z Hashimoto ma celiakię, Czy Hashimoto i celiakia zawsze współwystępują, Czy Hashimoto i celiakię da się leczyć jedną dietą, Co mają wspólnego ze sobą Hashimoto i celiakiaZapalenie tarczycy Hashimoto bardzo często występuje jednocześnie z celiakią. Oba schorzenia są groźne i mogą nieść wiele niepożądanych skutków dla organizmu. Można jednak doprowadzić do ich reemisji – niezbędna jest do tego odpowiednia diagnostyka, przyjmowanie leków oraz dieta wolna od produktów zawierających gluten.

Spis treści:
Czy każda osoba z Hashimoto ma celiakię?
Czy Hashimoto i celiakia zawsze współwystępują?
Czy Hashimoto i celiakię da się leczyć jedną dietą?
Co mają wspólnego ze sobą Hashimoto i celiakia?

 

Czy każda osoba z Hashimoto ma celiakię?

Oczywiście nie można powiedzieć, że każda osoba chorująca na Hashimoto będzie cierpiała także na celiakię, czyli trwałą nietolerancję glutenu. Badania dowodzą jednak, że nawet w 50% przypadków te schorzenia są ze sobą połączone. Warto wiedzieć, że przy Hashimoto istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia także innych chorób autoimmunologicznych, a do takich właśnie należy celiakia.

Czy Hashimoto i celiakia zawsze współwystępują?

Hashimoto i celiakia nie zawsze muszą wystąpić razem, ale w celu efektywnego leczenia warto przeprowadzić diagnostykę w zakresie wykrywania obu tych schorzeń. Dzięki temu da się zahamować objawy chorób w stosunkowo prosty sposób. Obecnie lekarze diagnozujący chorobę Hashimoto, coraz częściej kierują swoich pacjentów również na diagnostykę celiakii.

Czy Hashimoto i celiakię da się leczyć jedną dietą?

Hashimoto a celiakia to dwie różne choroby, jednak mimo tego można wspomagać ich leczenie za pomocą wspólnej diety. Oczywiście nie doprowadzi ona do zaniku chorób, ale znacznie złagodzi ich objawy. Wystarczy znacznie ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z diety gluten. Według badań nawet 20% chorych na oba schorzenia widzi znaczącą poprawę zdrowia już w ciągu roku od przejścia na dietę bezglutenową.

Co mają wspólnego ze sobą Hashimoto i celiakia?

Hashimoto i celiakia są chorobami o podłożu autoimmunologicznym i to główna cecha, która je łączy. Obie mają podobne objawy i bardzo często ze sobą współwystępują. Zarówno celiakia, jak i Hashimoto mogą wpływać na zwiększone zapotrzebowanie na przyjmowanie hormonów tarczycy, a także objawy obu schorzeń można złagodzić poprzez stosowanie diety wolnej od glutenu.