Gluten i choroba Hashimoto – co mają ze sobą wspólnego

Celiakia podobnie jak choroba Hashimoto jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to właściwie, iż mogą one współwystępować ze sobą. Z tego powodu temat diety bezglutenowej jest przedmiotem dyskusji na forach i w gabinetach lekarskich. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy moda na zdrowe żywienie jest ideą przyświecającą coraz większej liczbie osób. Jednocześnie wiele grup wspomina, iż dieta pozbawiona glutenu jest korzystna dla funkcjonowania naszego ciała.

Czy przy Hashimoto gluten nie jest wskazany?
Kiedy odstawić gluten przy Hashimoto?
Kiedy odstawienie glutenu pomaga w leczeniu Hashimoto?
Czy każda osoba z Hashimoto ma trwałą nietolerancję glutenu?

Czy przy Hashimoto gluten nie jest wskazany?

To pytanie trudniejsze niż by mogło się wydawać. Wynika to z ogólnego przekonania o szkodliwości glutenu i związku między jego rzekomą toksycznością a pogorszeniem rokowania w chorobie Hashimoto. Faktem jest natomiast, że liczne badania publikowane w renomowanej bazie publikacji medycznych PubMed.gov nie potwierdziły jego złego wpływu podczas leczenia Hashimoto. Nie można jednak bagatelizować doniesień o sporadycznych przypadkach w praktyce klinicznej, w których odnotowano poprawę stanu ogólnego po przejściu na dietę bezglutenową. Jest to przedmiotem dyskusji, gdyż dieta bezglutenowa może również powodować niepożądane objawy, a nawet przyczyniać się do wystąpienia zespołu metabolicznego, z uwagi na wysoki indeks glikemiczny wielu bezglutenowych produktów.

Kiedy odstawić gluten przy Hashimoto?

Zdecydowanie należy to zrobić, gdy nastąpiło rozpoznanie celiakii. W pozostałych przypadkach nie jest to póki co zalecane.

Kiedy odstawienie glutenu pomaga w leczeniu Hashimoto?

Nie ma związku między leczeniem Hashimoto, a odstawieniem glutenu w wypadku osób niechorujących na celiakie. Obecne wytyczne nie uwzględniają takich rozwiązań, które jakoby miały pomagać i wspierać główną linię terapeutyczną.

Czy każda osoba z Hashimoto ma trwałą nietolerancję glutenu?

Nie jest to regułą potwierdzoną klinicznie. Przykładem takiej sytuacji jest, problematyczna w terminologii nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, która często zmusza pacjentów do odstawienia tego składnika. Należy pamiętać, że odstawienie jakiegokolwiek produktu powinno być skonsultowane że specjalistą.