Gluten a tarczyca moda, czy dbanie o lepsze zdrowie i samopoczucie ?

Od dłuższego już czasu zarówno w mediach jak i od znajomych słyszysz głosy, że gluten jest szkodliwy szczególnie dla tych z nas, które zmagają się z chorobą Hashimoto ? Jedni uważają, że gluten jest potrzebny i należy go odstawić tylko przy stwierdzonej jego nietolerancji. Natomiast druga grupa osób uważa, że jego wyeliminowanie z diety znacznie polepsza funkcjonowanie. Zastanawiasz się, jaka jest rzeczywiście prawda, czy obecność glutenu w posiłkach, które jesz może mieć aż takie duże znaczenie ? Przeczytaj sprawdzone informacje.

Chora tarczyca a gluten - czy mają coś ze sobą wspólnego, Kiedy gluten może szkodzić tarczycy, Czy gluten może wywołać chorobę tarczycy, Gluten a tarczyca - jakie badania wykonać

tarczyca.info/gluten-a-tarczyca-moda-czy-dbanie-o-lepsze-zdrowie-i-samopoczucie/#chora-tarczyca-a-gluten-czy-maja-cos-ze-soba-wspolnego”>Chora tarczyca a gluten – czy mają coś ze sobą wspólnego?
Kiedy gluten może szkodzić tarczycy?
Czy gluten może wywołać chorobę tarczycy?
Gluten a tarczyca – jakie badania wykonać?

Chora tarczyca a gluten – czy mają coś ze sobą wspólnego?

Bardzo wiele z nas chorujących na Hashimoto zmaga się jeszcze z dodatkową chorobą, jaką jest nietolerancja glutenu, czyli celiakia. Jedno i drugie schorzenie wywołują podobne objawy, którymi są: zmęczenie, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, nieregularnymi miesiączkami, nerwowością, wahaniem wagi, a także trudności z zajściem w ciążę.

Kiedy gluten może szkodzić tarczycy?

Możliwe wystąpienie toksycznej reakcji u osób, które zmagają się z chorobami o podłożu autoimmunologicznym, wywołując przez to stan zapalny, który związany jest z podobną budową glutenu i cząsteczek tarczycy. ( proces mimikry). To zaś może nasilać atak układu odpornościowego na tarczycę zaostrzając tym samym jej niedoczynność.

Czy gluten może wywołać chorobę tarczycy?

Sam gluten nie może wywołać chorób tarczycy, jednak ze względu na podobieństwo w budowie, celiakia może być chorobą współwystępującą dlatego też wykluczenie z diety tego składnika może znacznie uspokoić, a tym samym zmniejszyć przewlekły stan zapalny tarczycy, przyspieszając tym samym jej pracę. Jednak ostawienie glutenu wskazane jest u osób, które mają stwierdzoną jego nietolerancje na podstawie badań.

Gluten a tarczyca – jakie badania wykonać?

Jedynym i zarazem najskuteczniejszym badaniem pozwalającym na zdiagnozowanie nietolerancji glutenu jest badanie naszego DNA. Jeśli nie mamy genu powodującego, że nasz organizm nie toleruję glutenu tym samym nie mam tego kłopotu.

Aby zdiagnozować problemy związane z pracą tarczycy należy wykonać jej USG, badania krwi pozwalające na oznaczenie poziomu hormonów (TSH,FT3, FT4), ale także badanie przeciwciał przeciwtarczycowych najczęściej są to aTPO i TRAB.

Jednak jedną z najbardziej istotnych kwestii jest to, czy lekarz endokrynolog na poważnie rozważy możliwość wystąpienia przy Hashimoto i nietolerancji glutenu i na sugestie pacjentki o wyeliminowanie gluten z diety nie odpowie, że ona coś wymyśla i ulega modzie, które sugeruje, że gluten to samo zło.