Diagnostyka celiakii – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Celiakia to autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, która przyczynia się do nietolerancji glutenu. Na skutek ekspozycji na to białko kosmki jelita cienkiego ulegają zanikowi. Efektem jest upośledzone wchłanianie pokarmu, co z kolei prowadzi do innych problemów ze zdrowiem. W przypadku celiakii konieczne jest wdrożenie ścisłej diety bezglutenowej.Jak jednak poznać, czy rzeczywiście chorujemy na celiakię? Jak wyglądają badania i ile kosztują? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczących badań na celiakię.

Od czego rozpocząć badania na celiakię, Jak zrobić badania na celiakię, Gdzie zrobić badania na celiakię, Ile kosztują badania na celiakię

Od czego rozpocząć badania na celiakię?
Jak zrobić badania na celiakię?
Gdzie zrobić badania na celiakię?
Ile kosztują badania na celiakię?

Od czego rozpocząć badania na celiakię?

Nieleczona nietolerancja glutenu niesie za sobą szereg problemów zdrowotnych. Do najczęściej występujących objawów należą osłabienie, wzdęcia, długotrwałe biegunki, utrata wagi oraz zanik mięśni. Często występują również nawracające owrzodzenia jamy ustnej, a w przypadku dzieci mogą pojawić się np. zaburzenia wzrostu, niedokrwistość. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na celiakię. Jednak, aby być stuprocentowo pewnym, należy udać się na badania lekarskie.

Wpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten zaś, jeśli po przeprowadzeniu wywiadu podejrzewa wystąpienie celiakii, powinien skierować na odpowiednie badania do przychodni gastroenterologicznej.

Jak zrobić badania na celiakię?

Badania pod kątem celiakii przeprowadza specjalista. Zwykle polega ono na testach serologicznych; lekarz oznacza we krwi przeciwciała, które są charakterystyczne dla występowania celiakii. Czasami, celem upewnienia się, zaleca się również biopsję fragmentu jelita cienkiego. Chętnie wybierane są również testy DNA – badanie ma na celu sprawdzenie, czy geny odpowiedzialne za celiakię występują u pacjenta. Plusem takich badań jest również to, że jeśli wykryje u nas geny odpowiedzialne za celiakię, to można je uzupełnić o badania przeciwciał z krwi i na tym zakończyć diagnostykę celiakii.

Gdzie zrobić badania na celiakię?

Badania na celiakię przeprowadza specjalista w przychodni gastroenterologicznej. Pobrane od pacjenta próbki są przekazywane do laboratorium, skąd, po mniej więcej piętnastu dniach, wysyłane są wyniki przeprowadzonych badań.

Ile kosztują badania na celiakię?

Szacuje się, że cena za badania krwi wynosi około 300 zł, jednak jeśli konieczna jest dalsza diagnostyka, koszty mogą wzrosnąć nawet do 800 zł. Ceny badania genetycznego pod kątem celiakii szacuje się na 300 zł.