Czy jod może pomagać w niedoczynności tarczycy?

Jod a niedoczynność tarczycy - co mają ze sobą wspólnego

Stwierdzenie, iż jod jest konieczny w chorobach tarczycy, jest stale obecne wśród opinii publicznej. Czy jednak jest to prawdą? Na pewno, zanim chorująca osoba zdecyduje się na suplementację tego pierwiastka, koniecznie powinna dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Jod a niedoczynność tarczycy – co warto wiedzieć?

Jod a niedoczynność tarczycy – co mają ze sobą wspólnego?
Jod a niedoczynność tarczycy – jak suplementować będąc w ciąży?
Czy niedobory jodu mogą mieć wpływ na niedoczynność tarczycy?
Jod a niedoczynność tarczycy i ciąża

Jod a niedoczynność tarczycy – co mają ze sobą wspólnego?

Jod jest pierwiastkiem, który w główniej mierze gromadzony jest właśnie w tarczycy. Zapotrzebowanie na niego w głównej mierze zależne jest od wieku, płci, a także aktywności fizycznej danej osoby. Warto jednak pamiętać o tym, iż przeciętny, dorosły człowiek potrzebuje około 200 jednostek tego pierwiastka dziennie, aby móc normalnie funkcjonować. Osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy, potrzebują tego pierwiastka jeszcze bardziej. To dlatego sięgnąć mogą po tabletki, którego zawierają.

Jod a niedoczynność tarczycy – jak suplementować będąc w ciąży?

Kobiety, będące w ciąży potrzebują tego pierwiastka jeszcze więcej, około 230 jednostek na dzień. Jak więc suplementować jod? Warto wybierać produkty spożywcze bogate w jod, ale to nie wszystko. Warto wypróbować także tabletki, które go zawierają, ale najlepiej zrobić to pod czujnym okiem lekarza.

Czy niedobory jodu mogą mieć wpływ na niedoczynność tarczycy?

Uznaje się, iż faktycznie niedobór jodu może wpłynąć na stan tarczycy, zwłaszcza jeśli mowa o jej niedoczynności. Niedobór tego pierwiastka może nasilać bowiem stan chorobowy, dlatego warto zadbać o utrzymanie go na odpowiednio wysokim poziomie.

Jod a niedoczynność tarczycy i ciąża

Na niedobory jodu szczególnie narażone są kobiety w ciąży. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać go na wskazanym poziomie, pamiętając, że kobiety w ciąży potrzebują więcej tego pierwiastka, niż normalnie. Warto więc spytać swojego lekarza o możliwe formy suplementacji. Dobrym pomysłem jest także wybieranie produktów bogatych w jod oraz wyjazdy nad morze, gdzie powietrze jest naturalnym źródłem jodu, który dzięki temu przyswajany jest w sposób całkowicie bezpieczny dla organizmu.