Czy gluten może powodować choroby tarczycy?

Czy gluten ma wpływ na tarczycę i chorobę Hashimoto, Jakie badania są konieczne by wykazać celiakię, Czy dieta bezglutenowa łagodzi objawy Hashimoto, Czy dieta bezglutenowa jest na zawszeW ostatnich latach istnieje „moda” na dietę bezglutenową. W internecie można znaleźć coraz więcej przepisów na tego typu dania, a w sklepach – popularnych produktów niezawierających glutenu. Czy dieta bezglutenowa to tylko moda, czy może ma realny wpływ na nasze zdrowie?

Spis treści:

Czy gluten ma wpływ na tarczycę i chorobę Hashimoto?
Jakie badania są konieczne, by wykazać celiakię?
Czy dieta bezglutenowa łagodzi objawy Hashimoto?
Czy dieta bezglutenowa jest na zawsze?

 

Czy gluten ma wpływ na tarczycę i chorobę Hashimoto?

Sam gluten nie ma wpływu na tarczycę, chociaż wiele osób tak uważa. Przekonanie takie bierze się stąd, że jednak jakiś związek jest – ponieważ Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy, ma związek z celiakią, która jest trwałą nietolerancją glutenu. Obie te choroby są chorobami autoimmunologicznymi, mają podobny mechanizm powstawania i często występują wspólnie. Przy celiakii ponadto uszkadzane są kosmki jelitowe, co zaburza wchłanianie różnych składników, m.in. hormonu tarczycy – tyroksyny. Może to nasilać objawy niedoczynności tarczycy.

Jakie badania są konieczne, by wykazać celiakię?

Jeśli chorujesz na Hashimoto to możliwe, że masz również objawy celiakii. Jakie badania wykonać, by ją zdiagnozować? W pierwszej kolejności test serologiczny z krwi wykrywający 3 różne rodzaje przeciwciał, a w razie dodatniego wyniku – biopsję jelita cienkiego, które będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Można jednak wybrać inną ścieżkę – wykonać test genetyczny w kierunku celiakii. Jeśli wyjdzie negatywny wówczas można celiakię wykluczyć na 100%, jeśli jednak wyjdą geny odpowiedzialne za celiakię, diagnostykę rozszerza się o badania krwi. Tym sposobem możesz uniknąć biopsji jelita. Badanie DNA uzupełnione o badanie przeciwciał w zupełności wystarczą.

Czy dieta bezglutenowa łagodzi objawy Hashimoto?

W leczeniu choroby Hashimoto często zaleca się dietę bezglutenową. Czy jest to zasadne? Niektórzy uważają, że taki sposób odżywiania łagodzi objawy Hashimoto lub nawet wspomaga leczenie tego schorzenia, inni z kolei – że nie jest to udowodnione. Przy podjęciu decyzji o odstawieniu glutenu należy rozważyć wszystkie „za i przeciw”, pamiętając przy tym, że produkty zbożowe zawierające gluten mają też wiele dobrych stron, m.in. wspomagają pracę jelit czy zapobiegają nowotworom układu pokarmowego, chorobom krążenia i cukrzycy. Ponadto Hashimoto często nie daje żadnych objawów, które trzeba by łagodzić. Jeśli jednak Hashimoto współistnieje z celiakią, gluten bezwzględnie należy odstawić.

Czy dieta bezglutenowa jest na zawsze?

Jeśli chorujesz jedynie na Hashimoto – możesz spróbować diety bezglutenowej, ale wrócić do jedzenia glutenu, gdybyś zmienił zdanie. Jeśli jednak oprócz Hashimoto cierpisz też na celiakię – niestety konieczne jest odstawienie glutenu na zawsze.