Co warto wiedzieć o nietoleracjach pokarmowych?

Nietoleracje pokarmowe potrafią uprzykrzyć życie wielu osobom. Ze względu na wiele różnych, czasem mało widocznych objawów, wykrycie nietolerancji, czyli swego rodzaju nadwrażliwości na niektóre pokarmy, zajmuje sporo czasu. Często zdarza się, że nietolerancja pokarmowa jest mylona z alergią.

Jak rozpoznać nietolerancje pokarmowe po objawach, Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi, Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową, Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe

Jak rozpoznać nietolerancje pokarmowe po objawach?
Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi?
Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową?
Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?

Jak rozpoznać nietolerancje pokarmowe po objawach?

Do najczęstszych objawów, po których można rozpoznać nietolerancje pokarmowe, należą różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wśród nich można wymienić przede wszystkim wzdęcia, gazy, mdłości, odbijanie, uczucie przepełnienia, a czasem także wymioty i biegunkę. Warto zwracać uwagę także na inne nietypowe objawy, ze strony innych układów. Nierzadko cierpiący na nietolerancje pokarmowe skarżą się na przewlekłe zmęczenie, choroby skóry, trudności z zasypianiem lub zaburzenia widzenia.

Jakie choroby mogą współistnieć z nietolerancjami pokarmowymi?

Warto wiedzieć, że nietolerancje pokarmowe bardzo często diagnozuje się u osób, które chorują na choroby przewlekłe, ponieważ nadwrażliwość na niektóre pokarmy wzmaga ich objawy. Choroby, które najczęściej współistnieją z nietolerancjami pokarmowymi to między innymi: insulinoodporność, otyłość, choroba Hashimoto czy zespół jelita drażliwego.

Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową?

W celu diagnostyki nietolerancji pokarmowych konieczne jest pobranie krwi, a następnie analiza stężenia całościowych immunoglobulin G metodą ELISA. Analizie można poddać tylko podklasę IgG4 albo podklasy IgG1-IgG4. W trakcie badania bierze się pod uwagę przede wszystkim te potencjalnie najczęściej nietolerowane pokarmy, na przykład zboża, nabiał, warzywa, owoce, mięso, orzechy, a także różnego rodzaju dodatki do żywności.

Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?

Za główną przyczynę nietolerancji pokarmowych podaje się nieszczelność bariery jelitowej, która prowadzi do przedostawania się do krwioobiegu niestrawionych elementów – toksyn czy białek pokarmowych. Na to, czy dana osoba ma rozszczelnione jelita, wpływa wiele różnych czynników, między innymi: niewłaściwa dieta, nadużywanie używek, antybiotykoterapia lub choroby przewlekłe.