Choroba Hashimoto – bardzo często występuje z celiakią
Choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologicznie – podobnie jak celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Obie te choroby bardzo często współwystępują. Szacuje się, że nawet 50% osób z Hashimoto może mieć geny predysponujące właśnie do celiakii! Co jeszcze warto wiedzieć o tych schorzeniach?
- Jak wygląda diagnostyka celiakii?
- Jak wygląda diagnostyka Hashimoto?
- Hashimoto i celiakia– czy obie choroby dają podobne objawy?
- Hashimoto i celiakia– czy da się leczyć jedną dietą?
Jak wygląda diagnostyka celiakii?
Celiakia ma podłoże genetyczne – może wystąpić tylko u osób posiadających określone geny. Jak wygląda diagnostyka celiakii? Najlepiej rozpocząć ją od badań DNA. To bowiem jedyne badania, które pozwalają wykluczyć celiakię na zawsze (brak genów oznacza brak celiakii). Dalszą diagnostykę warto wprowadzić dopiero w sytuacji pozytywnego wyniku badania genetycznego.
Jak wygląda diagnostyka Hashimoto?
Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy. Jak wygląda diagnostyka Hashimoto? Opiera się ona o szereg badań tego organu i badań krwi. Są to przede wszystkim USG tarczycy oraz oznaczenie poziomu hormonów (TSH, FT3 i FT4) (badanie hormonów tarczycy) i badanie przeciwciał przeciwtarczycowych (głównie aTPO, TRAB).
Hashimoto i celiakia – czy obie choroby dają podobne objawy?
Choroba Hashimoto sama w sobie nie daje objawów, a dolegliwości przypisywane chorobie wiążą się najczęściej z niedoczynnością tarczycy. Hashimoto i celiakia – czy obie choroby dają podobne objawy? Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i celiakia mogą objawiać się np. zmęczeniem, spadkiem nastroju, wahaniami wagi, nerwowością i rozdrażnieniem, problemami z koncentracją czy nieregularnymi miesiączkami i niepłodnością.
Hashimoto i celiakia – czy da się je leczyć jedną dietą?
Obie choroby często współwystępują. Hashimoto i celiakia – czy da się je leczyć jedną dietą? Dieta bezglutenowa jest zalecana jedynie tym osobom, które mają ku temu podstawy.
Chodzi o chorych na trwałą nietolerancję glutenu. Jeśli więc dana osoba ma zarówno Hashimoto, jak i celiakię – dieta bezglutenowa jest wskazana i może pomóc w leczeniu obu tych nieprawidłowości. Nie ma jednak jednoznacznych badań wskazujących na konieczność rutynowej eliminacji glutenu u wszystkich z Hashimoto.