Choroba Hashimoto a gluten

Zapalenie tarczycy Hashimoto lub po prostu choroba Hashimoto to jedno z najczęściej występujących schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Przewlekłe zapalenie doprowadza do zwłóknienia tarczycy, a konsekwencji niedoczynności i zmniejszonej produkcji hormonów. Osoby zmagające się z Hashimoto coraz częściej decydując się na zmianę diety, eliminują z niej gluten. Czy jednak rezygnacja z glutenu przy chorobie Hashimoto jest zawsze wskazana?

Hashimoto i gluten - czy zawsze idą w parze, Hashimoto a gluten – o czym należy pamiętać, Czy eliminacja glutenu w Hashimoto to konieczność, Czy mając Hashimoto możemy chorować na coś jeszcze

Hashimoto i gluten – czy zawsze idą w parze?
Hashimoto a gluten – o czym należy pamiętać?
Czy eliminacja glutenu w Hashimoto to konieczność?
Czy mając Hashimoto możemy chorować na coś jeszcze?

Hashimoto i gluten – czy zawsze idą w parze?

Osobom zmagającym się z chorobą Hashimoto często powtarza się o konieczności zadbania o swoje odżywianie. Większość decyduje się na wdrożenie diety bezglutenowej, powszechnie uważanej za wskazaną przy owym schorzeniu. Jest to błąd, zwłaszcza jeśli eliminacja nie wiąże się z przeprowadzonym wcześniej odpowiednim badaniem lekarskim. Nie każda bowiem osoba chorująca na zapalenie tarczycy Hashimoto boryka się jednocześnie z celiakią, czyli chorobą autoimmunologiczną glutenozależną.

Hashimoto a gluten – o czym należy pamiętać?

Bardzo częste jest współwystępowanie Hashimoto i celiakii – Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN wręcz zaleca, aby w przypadku autoimmunologicznego zapalenia tarczycy przebadać się również pod kątem celiakii. Szacuje się, że u osób z Hashimoto istnieje aż 43% szansy również na chorobę glutenozależną. Dlatego eliminacja glutenu z diety może przynieść korzyści przy współistnieniu obu tych chorób, w przypadku zaś samego Hashimoto, może nam jedynie zaszkodzić.

Czy eliminacja glutenu w Hashimoto to konieczność?

Eliminacja glutenu w przypadku choroby Hashimoto, bez równocześnie stwierdzonej celiakii wiąże się z ryzykiem niedoborów – owo białko jest bowiem składnikiem nie tylko makaronów, pieczywa i ciast. Gluten występuje również w produktach mięsnych, przyprawach i słodyczach. Osoba decydująca się z na rezygnację z glutenu, pozbawia się równocześnie wielu potrzebnych organizmowi składników odżywczych, a bez konsultacji z lekarzem i dietetykiem, może być jej trudno samej znaleźć suplementy.

Czy mając Hashimoto możemy chorować na coś jeszcze?

Przy Hashimoto możliwa jest współchorobowość innych schorzeń, w tym także autoimmunologicznych. Jednym z nich jest celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Inne choroby, możliwe przy jednoczesnym występowaniu Hashimoto to między innymi insulinoodporność bądź Stwardnienie Rozsiane. Każda z nich wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego tak ważne się regularne wizyty i badania u lekarza.