Celiakia – przeciwciała i badania

Celiakia to jedna z wielu występujących nietolerancji pokarmowych w naszym kraju. Zgodnie ze statystykami, tylko niewielka część spośród wszystkich przypadków jest właściwie diagnozowana. Zaleca się wykonanie zatem badań genetycznych, w sytuacji, kiedy występują mało specyficzne objawy o trudnej przyczynie do wyjaśnienia, jeśli wcześniej ktoś w rodzinie miał zdiagnozowaną celiakię albo pojawiły się pewne wątpliwości odnośnie diagnozowania tej choroby.

Jakie przeciwciała należy zbadać do wykrycia celiakii?
Kiedy należy wykonać badanie przeciwciał przy celiakii?
Ile kosztuje badanie przeciwciał do potwierdzenia celiakii?
Gdzie można zrobić badanie przeciwciał do wykrycia celiakii?

Jakie przeciwciała należy zbadać do wykrycia celiakii?

W celu wykrycia celiakii należy przeprowadzić badanie serologiczne obejmujące pomiar przeciwciał IgA albo IgG:

  • przeciwko transglutaminazie tkankowej – tTG,
  • przeciwko endomysium mięśni gładkich – EmA,
  • przeciwko deaminowanym peptydom gliadyny – DGP.

Standardowe jest wykonanie pomiaru przeciwciał IgA. W sytuacji, kiedy niektórzy mają pewne niedobory całkowitego IgA, zaleca się wykonanie pomiaru w klasie IgG.

Kiedy należy wykonać badanie przeciwciał przy celiakii?

Celiakia – przeciwciała najczęściej wykonuje się, kiedy u danego pacjenta występują niespecyficzne objawy o trudnej do możliwego wyjaśnienia przyczynie bądź wtedy, kiedy w rodzinie już została wcześniej wykryta u któregokolwiek członka celiakia. Zdarza się również, że specjalista ma jakieś wątpliwości diagnostyczne podczas podejrzewania celiakii albo rodzice boją się o to, czy ich potomstwo może również tę chorobę odziedziczyć. Dodatkowo to badanie wykonuje się też, kiedy pacjentowi towarzyszą choroby zwiększające ryzyko pojawienia się celiakii.

Ile kosztuje badanie przeciwciał do potwierdzenia celiakii?

Cena badania przeciwciał w celu potwierdzenia celiakii zależy od danego laboratorium. Zwykle średni koszt wynosi ok. 255 zł. Kiedy trzeba powtórzyć przeciwciała w klasie IgG to dodatkowy koszt wynosi prawie 200 zł.

Gdzie można zrobić badanie przeciwciał do wykrycia celiakii?

Celiakia – przeciwciała można wykonać w większości analitycznych laboratoriów w kraju. Zaleca się, aby wcześniej sprawdzić, czy wyniki są zaprezentowane wraz ze stężeniem danych przeciwciał.