Celiakia badanie, którego nie warto odkładać na później

Celiakia jest chorobą, która nieleczona i oparta na złej diecie może doprowadzić do szeregu przykrych konsekwencji zdrowotnych. To właśnie dlatego warto wiedzieć, kto szczególnie narażony jest na celiakię i odpowiednio wcześnie wykonać badania, które ją wykluczą lub potwierdzą. Tylko dzięki temu można mieć całkowitą pewność, a badania są coraz to dokładniejsze, a więc ryzyko pomyłki praktycznie nie istnieje.

Jakie badania na celiakię warto wykonać, Celiakia - badanie genetyczne czy serologiczne, Celiakia badanie - kiedy zrobić, Celiakia badanie - jaka jest jego cena

Jakie badania na celiakię warto wykonać?
Celiakia – badanie genetyczne czy serologiczne?
Celiakia badanie – kiedy zrobić?
Celiakia badanie – jaka jest jego cena?

Jakie badania na celiakię warto wykonać?

Najlepszym sposobem na wykrycie celiakii jest wykonanie badania genetycznego. Tylko ono jest faktycznie pewnym rozwiązaniem. O ile wykonane zostanie w doświadczonym i przede wszystkim zaufanym laboratorium genetycznym, o pomyłce nie ma nawet mowy.

Celiakia – badanie genetyczne czy serologiczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, która opcja będzie lepszym wyborem. Celiakia – badanie z krwi, czy badanie genetyczne? Coraz częściej polecane są właśnie badania genetyczne, ponieważ pozwalają one na uzyskanie rzetelnego wyniku. Dodatkowo są niebolesne i nieinwazyjne. Takie badanie sprawdzi się również u osób, które boją się igieł i nawet pobranie krwi działa na nich przerażająco.

Celiakia badanie – kiedy zrobić?

Warto wspomnieć, że odpowiednio wczesne wykrycie może przyczynić się do stanu chorego. To znaczy, że im szybciej odkryje się chorobę, tym łatwiej będzie wprowadzić odpowiednią dietę oraz przeciwdziałać skutkom postępującej choroby. To właśnie dlatego zaleca się, aby w niektórych przypadkach badanie wykonywać nawet u małych dzieci, jak tylko zauważymy pierwsze objawy celiakii. Jest to możliwe nawet w przypadku dzieci, które karmione są jeszcze piersią. Badanie jest także w pełni bezpieczne dla zdrowia, a więc nie trzeba się o to martwić.

Celiakia badanie – jaka jest jego cena?

Badanie na celiakię nie należy do najtańszych z tego względu, że jest to badanie genetyczne. Warto jednak pamiętać, że takie badanie wykonuje się tylko raz w życiu, a wynik jest całkowicie pewny. Zazwyczaj cena badania na celiakię to wydatek około trzystu złotych, w zależności od laboratorium.