Celiakia badanie, które warto wykonać

Celiakia jest jedną z częściej diagnozowanych chorób. Pojawić się może już nawet u bardzo młodych osób, które posiadają predyspozycje genetyczne. To właśnie dlatego nie można lekceważyć żadnych objawów i, gdy tylko się pojawiają, koniecznie udać się do lekarza i wykonać specjalne testy genetyczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć chorobę.

Celiakia badanie – kto powinien je wykonać?
Celiakia badanie – jak wygląda u dzieci?
Celiakia badanie – jak wygląda u dorosłych?
Celiakia badanie – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Celiakia badanie – kto powinien je wykonać?

Celiakia badanie – jest to badanie, na które powinny zdecydować się osoby, u których pojawiają się niepokojące objawy lub, które mają w rodzinie osoby, które chorują na celiakię. Wtedy ryzyko jej wystąpienia znacznie wzrasta. Ważne jest, aby kontrolować swoje zdrowie i właśnie dlatego badania genetyczne pod kątem celiakii są doskonałym wyborem dla każdego, kto ma wątpliwości.

Celiakia badanie – jak wygląda u dzieci?

Celiakia jak najbardziej może pojawić się już u dzieci. To dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób można ją rozpoznać. Zazwyczaj pojawia się wtedy silny ból brzucha, który nasila się zwłaszcza po zjedzeniu tak zwanych zakazanych produktów. Dodatkowo często występują biegunki lub wręcz przeciwnie zaparcia. Każdy niepokojący objaw celiakii warto szybko skontrolować.

Celiakia badanie – jak wygląda u dorosłych?

Podobne objawy może dawać celiakia u dorosłych. Przede wszystkim sygnałem charakterystycznym jest mocny ból brzucha, który pojawia się po zjedzeniu pewnych produktów. Do tego dochodzą biegunki lub zaparcia. Warto zaznaczyć, że u dorosłych często te objawy są delikatniejsze, bardziej wyciszone niż u dzieci, co z początku może być nawet mylące.

Celiakia badanie – jaki jest czas oczekiwania na wynik?

Warto też wiedzieć, jak długo trzeba czekać na wyniki potwierdzające lub wykluczające celiakię. Jest to badanie genetyczne, które wykonane zostaje w specjalnym laboratorium genetycznym. To dlatego na wyniki czasami trzeba trochę poczekać. Zazwyczaj jest to okres około kilku tygodni, ale najlepszym pomysłem jest po prostu spytanie w konkretnym laboratorium, jak długo będzie trzeba czekać na wyniki.