Badanie na celiakię w domu? To możliwe!

Celiakia, potocznie nazywana nietolerancją glutenu lub trwałą nietolerancją glutenu jest chorobą autoimmunologiczną. Ma ona podłoże genetyczne i od momentu aktywacji objawia się trwającą przez całe życie nietolerancją glutenu. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest szybkie rozpoznanie celiakii i zastosowanie ścisłej diety bezglutenowej. Do rozpoznania celiakii konieczne jest przeprowadzenie badań. Jednak nie zawsze musi się to łączyć z wizytą w laboratorium.

Czy badania na celiakię można zrobić w domu, Co jest potrzebne do badania na celiakię w domu, Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię w domu, Czy badania na celiakię w domu są pewne

Czy badania na celiakię można zrobić w domu?
Co jest potrzebne do badania na celiakię w domu?
Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię w domu?
Czy badania na celiakię w domu są pewne?

Czy badania na celiakię można zrobić w domu?

Podejrzewasz u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich celiakię? Chcesz mieć pewność, ale nie masz czasu lub możliwości udać się do laboratorium na testy? Obecnie badania na celiakię możesz wykonać również w domu. Wystarczy zakupić zestaw do badania i po pobraniu próbek przesłać go do laboratorium.

Co jest potrzebne do badania na celiakię w domu?

Do przeprowadzenia badania na celiakię w domu nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, nie ma konieczności również dokupować żadnych akcesoriów medycznych. Oprócz zamówionego testu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przyrządów. Wszystko, co jest potrzebne do badania, otrzymasz w zestawie.

Jak długo czeka się na wynik badania na celiakię w domu?

Czas oczekiwania na wynik zależny jest od rodzaju wykonywanego badania na celiakię. Jeżeli jest to szybki test diagnostyczny, wynik odczytasz już po 15 minutach. Jeżeli zdecydujesz się na pełne i dokładne badanie, które będzie wiązało się z przekazaniem pobranych próbek do laboratorium, to w tym przypadku czas oczekiwania będzie wynosić 7 dni roboczych.

Czy badania na celiakię w domu są pewne?

Podstawą do przeprowadzenia prawidłowego badania na celiakię jest poprawne pobranie próbek. W obu rodzajach testów pełnią ode kluczową rolę. Jeżeli więc próbki zostały poprawnie pobrane to wyniki domowego badania są pewne. W przypadku przesłania próbek do laboratorium w celu dokładniejszej analizy możemy być pewni badania tak samo, jak gdybyśmy wykonywali je bezpośrednio w laboratorium.